2010. december. 09. 15:10 MTI Utolsó frissítés: 2010. december. 09. 18:50 Itthon

WikiLeaks: vizsgálóbizottságot kezdeményez a Jobbik

Volner János, a Jobbik országgyűlési képviselője közölte: pártja kezdeményezni, hogy egy álljon fel egy parlamenti vizsgálóbizottság a WikiLeaks-kiszivárogtatásokkal összefüggésben.

Volner János frakcióvezető-helyettes a Külügyminisztérium épülete előtt tartott csütörtöki sajtótájékoztatón a vizsgálóbizottság létrehozásának szándékát azzal indokolta, hogy véleménye szerint a kormány nem kíván érdemi lépéseket tenni azon magyarországi adatgyűjtés felderítése érdekében, amelyről a WikiLeaks oknyomozó portál által kiszivárogtatott dokumentumok árulkodnak.

Hozzátette: a vizsgálóbizottság feladata lehetne rávilágítani arra, hogy az Egyesült Államok diplomatái milyen hírszerzési tevékenységet végeztek Magyarországon, valamint hogy feltárja az ezzel kapcsolatos büntetőjogi felelősséget.

A politikus kedden kémkedés és feljelentés elmulasztása miatt ismeretlen tettes ellen büntetőfeljelentést tett a WikiLeaks-ügyben.

A sajtótájékoztatón frakciótársa, Gyöngyösi Márton annak a véleményének adott hangot, hogy a titkos adatgyűjtés súlyosan sérti Magyarország szuverenitását. Mint mondta, ez különösen annak fényében figyelemreméltó, hogy Magyarország az Egyesült Államokra szövetségesként tekint.

Elmondta: a nyilvánosságra jutott dokumentumokban az amerikai külügyminisztérium arra szólította fel diplomatáit, hogy magyar politikusokról szerezzenek be biometrikus adatokat, valamint gyűjtsenek információt a többi között egészségi állapotukról és pénzügyi helyzetükről is. Kitért arra, nyilvánvaló, hogy az Egyesült Államok terhelő adatokra, a magyar politikusok "gyengeségeire" volt kíváncsi.

Gyöngyösi Márton ugyancsak kifogásolta a kormány reakcióját, hiányolva, hogy a kabinet nem szólította fel tisztázásra az amerikai nagykövetet.

A WikiLeaks brit médiapartnere, a The Guardian az oknyomozó portál által kiszivárogtatott bizalmas diplomáciai iratokra hivatkozva múlt pénteken közölte: a Magyarországon dolgozó amerikai diplomatáktól adatokat kértek "jelenlegi és majdani vezetőkről, tanácsadókról", ellenzéki és szélsőséges csoportokról. A lap a Magyarországgal kapcsolatos diplomáciai üzenetet nyers formában tette közzé. Az anyag - amelynek végén a Clinton név szerepel - 2009. júniusi keltezésű.

Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.