2010. november. 23. 17:37 MTI Utolsó frissítés: 2010. november. 23. 21:17 Itthon

Magyarország elítéli a felelőtlen észak-koreai akciót

A külügyminisztérium keddi közleményében azt írta: határozottan elítélik Észak-Korea felelőtlen akcióját, amely az Észak és Dél között érvényben lévő fegyverszüneti megállapodás durva megsértését jelenti.

A minisztérium egyben felszólította az észak-koreai felet, hogy tartózkodjon a további provokációktól, s tegyen meg mindent a térség békéjének és biztonságának helyreállítása és megőrzése érdekében.

A szaktárca - amely aggodalommal értesült az Észak- és Dél-Koreát elválasztó tengeri demarkációs vonal mentén lezajlott fegyveres incidensről - részvétét és együttérzését fejezte ki az áldozatok hozzátartozóinak, illetve a  sérülteknek.

A közlemény szerint Budapest folyamatosan figyelemmel kíséri a helyzetet, szem előtt tartva a Koreai Köztársaságban tartózkodó vagy oda látogatni kívánó magyar állampolgárok biztonságát.

Észak-Korea mintegy száz ágyúlövést adott le kedden egy dél-koreai szigetre, ahol számos épület lángba borult. A támadásban két dél-koreai katona meghalt és 18 ember - 15 katona és 3 polgári lakos - megsebesült. Az akciót Dél-Korea mintegy 80 tüzérségi lövedékkel viszonozta. A két fél újabb katonai csapással fenyegette meg egymást. A dél-koreai védelmi minisztérium szerint Észak-Korea szándékosan és előre megfontoltan megsértette a két Korea között 1953-ban kötött fegyverszüneti megállapodást. A két Korea között évek óta ez volt a legsúlyosabb fegyveres konfliktus.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.