2010. november. 23. 13:15 MTI Utolsó frissítés: 2010. november. 23. 12:57 Itthon

Adósságrendezési eljárást kért Esztergom polgármestere

A város fizetőképességének helyreállítása érdekében adósságrendezési eljárást kért Esztergom polgármestere és megvétózta a Fidesz többségű képviselő-testület határozatát, amely szerint további hitelfelvételekkel tegyék rendbe a település gazdálkodását.

A kétharmados többséggel, függetlenként megválasztott Tétényi Éva polgármester azt elmondta, hogy a város költségvetésében idén mintegy kétmilliárd forinttal több a kiadás, mint a bevétel. Az önkormányzatnak még másfél milliárd forintnyi szabadon felhasználható kötvénye van, ezt nem hajlandó a korábbi vezetéstől örökölt pazarló rendszer fenntartására fordítani.
   
A polgármester úgy vélte, azért van szükség külső pénzügyi biztos segítségére, mert a helyi Fidesz-frakció nem hajlandó az együttműködni a jelenleg hiányt termelő büdzsé helyett a város alapfeladataira összpontosító, takarékos költségvetés elkészítésében, sőt újabb kölcsönökkel akarja elfedni a problémákat.
   
Tétényi Éva a legutóbbi testületi ülésen számot akart adni az önkormányzat helyzetéről, de a képviselő-testület fideszes tagjai nem engedték napirendre venni a kérdést. A polgármester ezért szóban tájékoztatta a jelenlévőket, hogy 1,2 milliárd forint a kifizetetlen számlaállomány, 20 milliárd forint a kötvénykibocsátás, a belső adósság 850 millió, az újszülötteket támogató Szent-Miklós Alapra 610 milliós lombard hitelt jegyeztettek be, továbbá 190 milliót nem fizettek be az alapba, 350 millió forint követelést pedig eladtak.
   
Az ülésen megszavazták a hozzászólási időkorlát eltörlését, majd a várost korábban tíz évig vezető Meggyes Tamás (Fidesz) felszólalásában azt mondta: 2009 óta "kötéltáncot jártak" a költségvetés összeállításakor.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.