2010. november. 19. 07:37 hvg.hu Utolsó frissítés: 2010. november. 19. 07:51 Itthon

Népszava: milliókat osztott barátainak Meggyes

Összesen 30-32 millió forint közpénzhez juttatta két év alatt ismerőseit, fideszes barátait Meggyes Tamás, Esztergom volt polgármestere egy különleges premizálási rendszerrel, amelyről a képviselőtestület sem tudott. A Népszava értesülése szerint érdekesség, hogy az „érdekeltségi jutalék” nemcsak akkor illette meg az érintetteket, ha a város eladott, hanem akkor is, ha az önkormányzat vásárolt.

A sikerdíjról szóló polgármesteri-jegyzői közös utasítást a héten hatályon kívül helyezték, Tétényi Éva, a város új, független polgármestere pedig azt mondta: jó erkölcsbe ütközőnek tartja a kifizetéseket. Úgy tudjuk, az önkormányzat most vizsgálja: peres úton visszakövetelheti-e a kiutalt összegeket.

Szép kereset-kiegészítést kapott mintegy két éven át az esztergomi önkormányzat néhány kivételezett munkatársa. Ez idő alatt - jutalomként számfejtve - összesen mintegy 30-32 millió forint "érdekeltségi jutalékot" kapott mintegy féltucat dolgozó. A súlyosan eladósodott város szűkös költségvetéséből az akkori fideszes polgármester, Meggyes Tamás közeli barátai, pártbéli ismerősei jutottak ily módon - természetesen fizetésükön felül - közpénzhez. A helyi MSZP - a közpénzek hanyag kezelésének gyanúja miatt - jogi lépéseket fontolgat, a város új vezetése pedig információink szerint mérlegeli annak lehetőségét, hogy peres úton visszakövetelhetők-e a kiutalt jutalmak.

A különleges premizálási rendszer kialakításának körülményei legalábbis szokatlanok voltak. Egyrészt polgármesteri-jegyzői együttes utasításként kiadott rendelkezés tette lehetővé, másrészt a rendszer kedvezményezettje volt maga a jegyző is. Az „ingatlan értékesítését, hasznosítását valamint a városfejlesztési célt szolgáló feladatok végrehajtását ösztönző érdekeltségi rendszerről” című utasítás ráadásul - a jogban és a közigazgatásban szokatlan módon - visszamenőleges hatályú volt: 2008. július 11-én lépett életbe, de szövege szerint „rendelkezéseit 2008. április 1. napjától kell alkalmazni.”

A premizálási rendszer sávosan, értéknagyságtól függően jutalmazta a közreműködőket, ha a város eladott, cserélt vagy ajándékba kapott egy ingatlant, telket vagy vagyoni értékű jogot. De nemcsak ekkor illette meg „sikerdíj” az utasításban nevesítetteket, hanem furcsa módon akkor is, ha az önkormányzat vásárolt ingatlant vagy telket, így a kedvezményezettek nemcsak abban voltak érdekeltek, hogy jó áron értékesítse a város valamilyen vagyontárgyát, hanem abban is, hogy vásárláskor minél többet költsön ilyesmire. Ez alapján az a furcsa helyzet állt elő, hogy az ügyintézők érdeke szembekerült az önkormányzat felelős közpénzfelhasználáshoz fűződő érdekével. Itt válik érdekessé a rendelkezés visszamenőleges hatálya is: éppen április elején kötötte ugyanis az önkormányzat azt az adásvételi szerződést, melynek alapján 1,68 milliárd forintért vásárolt az önkormányzat mélygarázsokat a városban - egy helyet akkor darabonként 5 millióért vettek, kétszer annyiért, mint bárki más.

A lapunk birtokába került közös utasítással nemcsak Marosi György jegyző járt jól, hanem a városszépítési osztály vezetője, Zimon Andrea is, aki Meggyes Tamás élettársa. Jutalékra volt jogosult a vagyongazdálkodási iroda vezetője, Bognár Krisztián, aki a városi televízióban magát a polgármester „jóbarátjaként” nevezte meg, továbbá jegyzői referensként Németh József, aki az azonos nevű akkori fideszes alpolgármester fia. A rendszer kedvezményezettjei voltak az egyes ügyletekben érintett vagyongazdálkodási referensek is. Közülük Merényi Tamás neve lehet ismerős: ő Fidesz-jelöltként indult az ősszel a dorogi polgármesteri posztért, ám alulmaradt.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.