2010. november. 04. 10:07 hvg.hu Utolsó frissítés: 2010. november. 04. 10:05 Itthon

Mitől sikeres ma egy magyar város? – felmérés

A városmenedzsmenthez stabil jövőkép, tervszerű működés és modern szervezetirányítási rendszerek szükségesek – derül ki a Heti Válasz eheti számában közölt Városrangsor című mellékletéből, melyet a lap az IFUA Horváth & Partners kutatóival közösen készített.

Eladósodottság, alulfinanszírozottság, alacsony hatékonyság – csaknem minden megyei jogú város ezekkel a problémákkal küzd. A megoldás az, ha valódi stratégiai programot alakítanak ki az önkormányzatok, és a tűzoltáson túl hosszabbtávú tervek végrehajtásába fognak. „A tervezés előfeltétele minden esetben a kezdeti állapotok felmérése, számszerűsítése, így a későbbiekben mérhetővé válnak a pozitív változások, eredmények is. Ezért vállalkoztunk arra, hogy a Heti Válasszal közös melléklethez egy kutatással adjunk hátteret a megyei jogú városok minden fontos teljesítménymutatójához” – mondja Tanács Zoltán, az IFUA Horváth & Partners tanácsadó cég önkormányzati üzletágáért felelős partnere. Kifejtette, hogy a felmérés célja nem a városok versenyeztetése volt (ami a kutatók szerint sok szempontból kifogásolható lenne), inkább azokra mutatókra kívánták felhívni a figyelmet, amelyekkel mérhető egy városban a fejlődése. Minden város jó valamiben: az ezer főre jutó bűncselekmények száma Nagykanizsán a legalacsonyabb, az EU-s pályázatok elnyerésében Miskolc, Pécs és Szeged teljesített a legjobban, a lakossági víz és csatornadíj Kaposváron a legalacsonyabb, a tömegközlekedési buszok pedig Nyíregyházán a legfiatalabbak, a megyei jogú városok listáján.

Mint az a Városrangsor mellékletből kiderül, a gazdálkodási és városvezetési gondokra lehetséges valódi válaszokat találni. Mint például Debrecenben, ahol több mint tíz éve jött létre az önkormányzati társaságokat működtető vagyonkezelő holding az IFUA Horváth & Partners szakértői támogatásával. E sajátos cégforma azóta mintaként szolgál egy sor hazai város – például Veszprém, Kecskemét, Pécs vagy Miskolc – számára. A modell két legsikeresebb alkalmazója, a hajdú-bihari és a borsodi megyeszékhely ezzel a módszerrel éves szinten mintegy egymilliárd forintot spórol. Az egységes irányításban rejlő megtakarítási lehetőségeket más területeken is ki lehet használni. Debrecen és Nyíregyháza már létrehozta saját egészségügyi holdingját. Az intézmények (iskolák, óvodák) irányító központjainak kialakításában Pécs játszott úttörő szerepet: az elérhető megtakarítások itt is hasonló nagyságrendűek. A megtakarítások minden esetben a felesleges adminisztráció megszüntetéséből, a beszerzések központosításából erednek, amelyek tartós eredményjavulást hoznak az önkormányzatnak. A cégek és intézmények mellett a polgármesteri hivatali működés korszerűsítésében, az e-közigazgatás alkalmazásában vagy korszerű ügyfélszolgálati rendszerek működtetésében is vannak élenjáró példák (például Szombathely) – olvasható a Heti Válasz mellékletében.

Hirdetés