"Gyurcsány tehetséges, csak túlmozgásos"
Kedden a Gyurcsány Ferenc elnökölte Demokratikus Koalíció tüntetett, szerdán a Lehet Más a Politika, november 27-én pedig a Magyar Szocialista Párt demonstrál a Fidesz hatalomkoncentrációja és az Alkotmánybíróság jogkörének megnyirbálása ellen. Az egy nem lenne több a háromnál? Erről kérdeztük a politikusokat.
Simon Gábor, a Magyar Szocialista Párt Országos Választmányának elnöke arra hívta föl a figyelmet, hogy pártja november 27-i tüntetése nemcsak az Alkotmánybíróság elleni támadással szembeni, hanem általában „a magyar demokrácia, a jogállam, a Köztársaság intézményeivel szemben az elmúlt hónapok során elkövetett” lépések elleni tiltakozás. Hozzátette: ismeretei szerint Mesterházy Attila szocialista és Schiffer András LMP-s frakcióvezető múlt heti közös sajtótájékoztatója előtt az LMP részéről már eldöntött kérdés volt a szerdai, november 3-i tüntetés.
Az ellenzéki politikus visszautasította azt a feltételezést, hogy a keddi tüntetés a Gyurcsány-Mesterházy meccs egyik fölvonása lenne. „Talán szerencsésebb lett volna, ha civilek emelik föl a hangjukat, mert […] a politika hitelességi deficitjét illetően van mit ledolgozni” – bírálta Simon finoman a volt miniszterelnököt, hozzátéve: ha a parlamenti szavazások mellett lehetősége nyílik rá, akkor szívesen részt vesz a Demokratikus Koalíció tüntetésén, mert „az ügy a legfontosabb”. Az LMP tüntetésén Simon nem vesz részt, de állítása szerint nem elvi okokból, hanem egyéb elfoglaltsága miatt. „Nem a tüntetést meghirdetőkről szól ez a történet, hanem sokkal inkább az ügyről: meg kell védenünk a Magyar Köztársaságot és intézményrendszereit” – jelentette ki. A hvg.hu felvetésére, miszerint három ötezres tüntetésénél nem lenne-e számukra célszerűbb egy ötvenezrest szervezni, Simon úgy reagált: nem az a dráma, ha ötezer ember van kint, hanem „az, ha egy sincs”.
A közös tüntetés ideájáról egy név nélkül nyilatkozó, magas rangú MSZP-s politikus úgy nyilatkozott: örült volna, ha egy nagy tüntetés van, „jókor, jó helyen, de a szándék nem realizálható” – mondta. Hozzátette: „az LMP megmondta, hogy Gyurcsánnyal nem”. Az illető úgy tudja: a Demokratikus Koalíciónál „óriási vita volt, hogy civilek vagy politikusok” jegyezzék-e az ő tüntetésüket, végül – forrásunk őszinte sajnálatára – az utóbbi koncepció győzött.
Vitányi Iván szocialista képviselő, a Gyurcsány Ferenc fémjelezte Demokratikus Koalíció alelnöke a hvg.hu-nak elismerte: „valószínűleg szerencsésebb lett volna” három helyett egy tüntetést tartani, „de nem jött össze”. Úgy vélte: a keddi tüntetés „civil”, még akkor is, ha felszólal rajta a volt miniszterelnök. Arra hívta föl a figyelmet, hogy az LMP vagy az MSZP tüntetésén lehet, hogy leendő miniszterelnökök szólalnak föl. (Az LMP-tüntetés szónokai: Elek István, Kőszeg Ferenc, Szalai Erzsébet, Schiffer András.)
A szocialista frakció korelnöke nem tartja valószínűnek, hogy elmenne az LMP tüntetésére. Arra hivatkozott, hogy az ökopárt kinyilvánította: a Demokratikus Koalícióval nem kíván együttműködni. A veterán politikus a MSZP 27-i tüntetésén azonban „valószínűleg” jelen lesz. Vitányi „nem hiszi”, hogy a Demokratikus Koalíció tüntetése a Mesterházy-Gyurcsány ellentét megjelenése lenne. Arra hívta föl a figyelmet, hogy a Demokratikus Koalíció alakuló ülésén Mesterházy Attila pártelnök-frakcióvezető is megjelent.
Hiller István, az MSZP volt elnöke kitérően válaszolt arra, hogy a keddi vagy a szerdai tüntetésen jelen lesz-e. (Az interjú kedd délután, de még a Demokratikus Koalíció tüntetése előtt készült.) Nem mondta ki, de érzékeltette: nem lesz ott egyiken sem. A volt oktatási miniszter ugyanakkor kifejezte azt az óhaját, hogy pártja november 27-i megmozdulásán legyenek ott minél többen. Hiller úgy vélte: egy civil, az LMP-től és az MSZP-től egyforma távolságot tartó, ugyanakkor mindkét szavazóbázist megmozdítani képes tüntetés „érik, érik”, csak idő kérdése. Az ellenzéki politikus szerint ugyanakkor a Mesterházy-Gyurcsány ellentét „túl van dimenzionálva”.
Egy neve elhallgatását kérő volt MSZP-s miniszter szerint „Feri nagyon tehetséges gyerek, csak másodikban vagy harmadikban nem szoktatták le a túlmozgásosságáról”. Az ellenzéki politikus úgy látja: „jobb lenne, ha Gyurcsány két évig vitorlázgatna, utazgatna, a családjával múlatná az időt, eltűnne a balfenéken, mert azzal, amit most csinál, folyamatosan fönntartja a népszerűtlenségét”. Két év alatt az emberek elfelejtenék és utána tiszta lappal indulhatna – vélte forrásunk.
„Nagyon sok szempontból nincsenek meg a feltételei annak, hogy a két demokratikus ellenzéki párt közös tüntetést tartson az Alkotmánybíróság és általában az alkotmányosság védelmében” – felelte kérdésünkre Karácsony Gergely, a Lehet Más a Politika frakcióvezető-helyettese. A politikus szerint az LMP és az MSZP frakcióvezetője közös sajtótájékoztatóján túlmenő akció „egyik párt integritását sem erősítené”. Karácsony szerint „ha minden nap van egy tüntetés, annál nagyobb a nyomás a kormányon”. A keddi tüntetésről a képviselő azt mondta: ha Gyurcsány Ferenc tiltakozik valami ellen, azzal sokakat elriaszt, akik egyébként szintén fellépnének az adott üggyel szemben. Ráadásul szerinte Gyurcsány miniszterelnökként „nem mindig állt a jogállamiság pártján”.
Karácsony – ellentmondva Vitányi szavainak – „nagyon örülne annak”, ha a szerdai LMP-s tüntetésen minél több MSZP-szimpatizáns jelenne meg „és elképzelhető, hogy magánemberként elmegyek az MSZP tüntetésére”. Mint fogalmazott, „nem az a cél, hogy nagyon sokan legyünk, de nyilván örülök mindenkinek, aki eljön”. Pártja „egy tipikus LMP-s rendezvényt” szeretne, aminek „teljesen más a hangulata, mint egy MSZP-s rendezvénynek”.
Szegő Péter