Kovács Tamás szerint független marad az ügyészség
A kormánypártok prominensei nyilatkozataikban s a parlamentnek beterjesztett törvényjavaslatokkal egyaránt kinyilvánították, hogy nem készülnek megszüntetni az ügyészi szervezet függetlenségét - mondta Kovács Tamás legfőbb ügyész a Népszabadságnak adott interjúban..
Európa és az EU számos országában napjainkban heves politikai-szakmai viták zajlanak az ügyészségek státusáról - mondta a Népszabadságnak nyilatkozó Kovács Tamás legfőbb ügyész, példaként a moldvai, a lengyelországi és franciaországi eseteket hozva. Jelenleg az unió 27 tagállama közül 16-ban független az ügyészi szervezet a végrehajtó hatalomtól - mondta.
Magyarországon a rendszerváltozás óta három kísérlet volt az ügyészség jogainak korlátozására, függetlenségének megszüntetésére, politikai konszenzus hiányában azonban az efféle törekvéseknek esélyük sem volt, hogy kétharmados többséget kapjanak a parlamentben - mondta Kovács Tamás, aki úgy látja: ma ugyan a kormányoldalnak meglenne a szükséges többsége ehhez, ám a kormánypártok prominensei nyilatkozataikban s a parlamentnek beterjesztett törvényjavaslatokkal egyaránt kinyilvánították, hogy nem készülnek megszüntetni az ügyészi szervezet függetlenségét.
A legfőbb ügyész emlékeztetett rá, hogy az Európa Tanács egy tíz évvel ezelőtti ajánlásában foglalkozott az ügyészségek alkotmányos helyzetével, s akkor úgy foglalt állást, hogy Európában párhuzamosan létezik a kormányoktól független és a végrehajtó hatalom keretein belül működő ügyészség, utóbbi esetben azonban törvényben kell garantálnia az ügyészi szervezet „tevékenységében való függetlenségét”, azaz hogy a kormány nem avatkozhat bele a konkrét ügyek menetébe.
A képviselők interpellálhatóságának megszüntetésével kapcsolatban Kovács Tamás elmondta, -hogy a képviselők kérdéseire a legfőbb ügyész továbbra is köteles válaszolni, valamint évente írásban válaszol az Országgyűlésnek.