2010. november. 03. 12:45 hvg.hu Utolsó frissítés: 2010. november. 03. 14:17 Itthon

Kommandósok szabadíthatják ki a magyar túszt?

A hvg.hu által megkérdezett jogászok szerint üdvözlendő, hogy a Terrorelhárító Központ (TEK) munkatársai kiutaztak az elrabolt Papp István kiszabadítását segíteni, még akkor is, ha az eset nem minősíthető terrorcselekménynek.

Hajdú János dandártábornok, a Terrorelhárító Központ vezetője az MTV Este című müsorában pénteken arról beszélt, hogy bár Papp István kiszabadításában elsősorban a tárgyalások vezethetnek eredményre, nem zárhatja ki, hogy a végső lehetőségként akár egy túsz-szabadító akció is szóba jöhet - igaz, nem a TEK, hanem a helyi erők döntése alapján.

"Azért nem zárhatom ki, mert szakembernek tartom magam és ez, mint legutolsó megoldás ott kel, hogy legyen a rendszerben, mintha Magyarországon történik egy ilyen  eset, akkor ott lesz a rendszerben, hogy mindent meg fogok tenni a békés és tárgyalásos úton-módon szabadításhoz, de egy idő után biztos, hogy eljön az, az idő, amikor úgy fogják ítélni a kinti erők, tehát nem magyar kommandósok, kinti erők, hogy nekifognak egy ilyen műveletnek" - közölte Hajdú János a műsorban, hozzátéve, hogy a magyar túsz kiszabdulására vonatkozó kérdés heteken belül megoldódhat. "Én nagyon optimistaként azt tudom mondani, hogy a jelenlegi tárgyalási fázist nézve egy maximum négy héten belül ennek valamilyen úton-módon meg kell oldódni ennek a műveletnek, hacsak valami nagyon nem várt dolog történik a rendszerben" - mondta a dandártábornok.

A TEK külföldi szerepvállalásainak jogi hátterét - így azt is, hogy Szudánban mit tehetnek és mit nem - az az idén elfogadott kormányrendelet határozza meg, amely kimondja, hogy a Terrorelhárítási Központ munkatársai belföldi, vagy nemzetközi terrorcselekmények és az azokhoz kapcsolódó más bűntettek vonatkozásában, igazságügyi együttműködés keretében kapcsolatot tartanak más államok terrorellenes szerveivel. A „Központ külön törvény, az Európai Unió kötelező jogi aktusa, vagy nemzetközi szerződés alapján együttműködik a külföldi és a nemzetközi, terrorelhárításban érintett rendvédelmi szervekkel, biztonsági szolgálatokkal.”

Szikinger István alkotmányjogász szerint a Darfúrban elrabolt Papp István esete akkor minősülhet terrorcselekménynek, ha a tettesek a férfi szabadon engedését ahhoz kötik, hogy a magyar kormány hozzon meg valamilyen döntést. A hvg.hu értesülései szerint azonban az emberrablók eddig ilyen jellegű követeléssel nem léptek fel.

Az alkotmányjogászhoz hasonlóan vélekedett Valki László nemzetközi jogász is, mondván, hogy az emberrablók tette nem a magyar vagy szudáni társadalom megfélemlítésére vagy az érintett államok magatartásának, illetve politikájának a megváltoztatására irányult. Az emberrablásra szerinte a szudáni büntetőjog szabályai alkalmazandóak és a bűncselekménynek egyelőre nincsenek nemzetközi jogi összefüggései. Jogi értelemben tehát Szudán szuverenitása a meghatározó – tette hozzá Valki László.

Ez a magyar terrorelhárítók számára azt jelentette, hogy csak a szudáni kormány egyetértésével léphettek be az ország területére, és ottani tevékenységüket a továbbiakban is a szudáni hatóságokkal kell egyeztetniük. A Külügyminisztérium feladata az, hogy megteremtse az ehhez szükséges feltételeket. „A felek közötti együttműködésről ilyenkor nem kell szabályos kormányközi megállapodást kötni, a diplomáciai egyeztetések is elegendőek, ráadásul ezeket nem kell feltétlenül írásba foglalni. Amennyiben pedig a felek megállapodtak, azt a dolog természetéből következően nem kell nyilvánosságra hozniuk” - magyarázta Valki.

Valki László is valószínűtlennek tartja azt, hogy a Terrorelhárítási Központ munkatársainak Szudánban kommandós akció végrehajtására kellene vállalkozniuk, mivel a túszszabadításnak vannak ennél sokkal kevésbé veszélyes és hatékonyabb módszerei is.

Szintén nem tartaná kívánatos megoldásnak a fegyveres túsz-szabadító akciót az a hvg.hu-nak név nélkül nyilatkozó, afrikai magyar diplomáciában jártas szakember sem, aki szerint Magyarország "túlságosan előreszaladt ebben az ügyben", amikor a helyszínre küldte a TEK embereit és az sem látható, pontosan hogyan folyik a tárgyalási folyamat. "A magyar kormány egy nagyobb összeget fog fizetni a túszért" - véli a szakember a Papp István kiszabadítására vonatkozó erőfeszítések lehetséges végső megoldásáról, amelyben szerinte nagy szerepet kaphatnak a területet ismerő civil, illetve vallási szervezetek is - akár a tárgyalás lefolytatásában, akár pedig a lehetséges váltságdíj átadásában is.

Hirdetés
Sport Balizs Benedek 2024. december. 31. 20:00

Garantált a libabőr – ezek voltak az év legszebb magyar sportpillanatai

Utolsó másodperces magyar gólok az olimpián, a foci- és a kézilabda-Eb-n, a férfi párbajtőrözők aranytussal megnyert döntője, példátlan holtverseny női 1500 gyorson, a „semmiből jött” aranyérem taekwondóban és Milák Kristóf olimpiai bajnoki címet érő benyúlása. Csak néhány pillanat az év legszebb magyar sportsikereiből, amelyeket most képekkel és videókkal elevenítünk fel.