2010. október. 29. 15:09 hvg.hu Utolsó frissítés: 2010. október. 29. 15:15 Itthon

Befejeződik a vihar-előrejelzés a Balatonon és a Velencei-tavon

Vasárnap befejeződik az idei szezonális vihar-előrejelző és viharjelző szolgáltatás a Balatonon és a Velencei-tavon; az összesítések szerint az üdülőövezetekben több volt a viharos nap, a Balatonnál lehullott csapadék pedig 60-95 százalékkal meghaladta a sokéves átlagot - derült ki az MTI-hez eljuttatott sajtóközleményéből.

A viharjelzést a Balaton körül 29, a Velencei-tónál 2 fényjelző lámpaegység végzi vasárnapig, amelyhez a Balatonnál még 18 mobil fényjelző is hozzájárul. Az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ) vihar előrejelző szolgálatot üzemeltet ezek meteorológiai kiszolgálására. A viharjelzést és a riasztást a Belügyminisztérium Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (BM OKF) fényjelző rendszere biztosítja, míg az üzemeltetési feladatokat a Rádiós Segélyhívó és Infokommunikációs Országos Egyesület (www.rsoe.hu) látja el.

A katasztrófavédelem az idén is fokozottan felügyelte a rendszer üzemeltetését, a vihar okozta károkat elhárította, így a rendszer a teljes viharjelzési időszakban biztonságosan üzemelt. A viharjelzések és a balatoni időjárási előrejelzések az OMSZ Siófoki Viharjelző Obszervatóriumában készültek és operatív módon jutottak el a Balatoni Vízirendészeti Rendőrkapitánysághoz, a Vízimentők Balatoni Szakszolgálatához és további megrendelőkhöz, egyebek közt a Balatoni Hajózási Részvénytársasághoz. A nagyobb vitorlásversenyek, illetve tömegrendezvények meteorológiai biztosítása ugyancsak az obszervatóriumból történt.

Az elmúlt szezonban a vízirendészet munkatársai 98 alkalommal 198 fürdőzőt, vagy hajózót mentettek ki a vízből. A viharjelzés működése alatt öten fulladtak a Balatonba (ez hárommal kevesebb a tavalyinál). Egyetlen olyan halálos kimenetelű vízi baleset sem történt, amely elmaradt, vagy későn kiadott viharjelzés következménye lett volna. Erős vihart, azaz 90 kilométer/órás sebességet elérő, vagy meghaladó szelet 19 napon regisztrált a Balaton partján üzemelő 10 automata mérőműszer valamelyike. A viharos időjárás miatt a fényjelző állomások idén 200 órával többet üzemeltek, mint tavaly.

A napi szélmaximum három egymást követő májusi napon volt a legmagasabb, amikor Balaton-szerte 90-100 kilométer/óra fölötti, helyenként 120 és 140 kilométer/órát is meghaladó sebességű szélerősséget mértek.

Összességében július 10 százalékkal melegebb, a szeptember ugyanennyivel hidegebb volt az átlagos hőmérsékletnél. A Balatonnál idén 35 fokot meghaladó hőmérsékletű nap nem volt, 30 fokot elérő, vagy meghaladó hőmérséklet pedig 25 napon fordult elő a mérőállomások mérései szerint. A tó vizének hőmérséklete július 14-én volt a legmagasabb, ekkor a Siófoknál mért hőmérséklete elérte a 30,2 fokot.

Az áprilistól szeptemberig terjedő hat hónap a Balatonnál is nagyon csapadékos volt. A lehullott csapadék mennyisége a sokéves átlagot a nyugati medencében 60, a keleti medence térségében átlagosan 95 százalékkal meghaladta. Májusban és szeptemberben a havi átlagos csapadékmennyiség két-háromszorosa, helyenként négyszerese hullott a térségben, míg július az átlagosnál szárazabb volt. 

Hirdetés