Jól jönne-e Orbánéknak a határon túli szavazat?
Várhatóan kiveszik az alkotmányból azt a passzust, amely a választójogot állandó magyarországi lakhelyhez köti, így választójogot kaphatnának a határon túli magyarok. Ám közel sem egyértelmű, hogy ez a Fidesznek kedvezne-e.
"Nekem az a személyes véleményem, hogy valamilyen formában a határon túl élő magyar állampolgároknak választójogot kell kapniuk" – mondta Gulyás Gergely (Fidesz), az Országgyűlés alkotmány-előkészítő eseti bizottságának alelnöke kedd este a TV2 Tények című műsorában. Gulyás annak kapcsán beszélt erről, hogy várhatóan kiveszik az alkotmányból azt a passzust, amely a választójogot állandó magyarországi lakhelyhez köti, így választójogot kaphatnának a határon túli magyarok.
Általános vélekedés, hogy a választói jog kiterjesztése a határon túlra a Fidesznek kedvez. Szakértők szerint azonban ez közel sem ilyen egyértelmű. „Sötétben tapogatózunk ebben a témában” – mondta a hvg.hu megkeresésére Juhász Attila, a Political Capital elemzője. Mint mondta, a határon túli magyarok pártpreferenciájáról nem áll rendelkezésre nyilvános felmérés. „A határon túli magyarokat nem lehet egy tömbként kezelni, nyilvánvalóan sokfélék a politikai nézeteik és országonként más és más a helyzet. Ahogy az is változó, hogy mennyire érdeklődnek a magyarországi belpolitika iránt. Összességében egyébként kevésbé, mert az életükre annak az országnak a belpolitikája van hatással, ahol élnek” – magyarázta az elemző.
Nem tudni előre, ki mellé állnának
Juhász emlékeztetett arra, hogy a választójog eddig is nyitva állt a határon túl élő magyar állampolgárok számára, hiszen ha szavazni akartak, csak be kellett jelentkezniük egy magyarországi lakóhelyre, ami nem megoldhatatlan feladat. Szerinte amit most a Fidesz pedzeget, az nem más, minthogy egyes határon túli magyar régiók képviselőket küldhetnének a magyar parlamentbe. „Ebben az esetben nem mindegy, hány képviselőről lenne szó. Ha például a csökkentett, 200 fős parlamentbe küldenek tíz képviselőt a határon túlról, akkor az már jelentősen befolyásolhatja az erőviszonyokat. Csakhogy előre nem tudható, hogy a határon túlról érkezett képviselők melyik oldal, melyik párt mellé állnának adott kérdésekben” – magyarázta Juhász Attila. Az elemző szerint éppen ezért hosszabb távra tekintve nem tudható, hogy egy ilyen felállás melyik pártnak jönne jól.
„Ami kedvező lehet a Fidesz számára, hogy eleve az fáradna el szavazni, aki eleve elkötelezett a párt iránt, illetve benne van abban a hálózatban, amit a Fidesz képes elérni. Ebből a szempontból a Fidesznek vannak a legjobb pozíciói a szervezettséget tekintve, de összességében ez a határon túli magyaroknak csak a töredékét érinti. Igaz, a kiszivárgott – egyelőre nem éppen kiforrottnak tűnő – elképzelések szerint nincs is feltétlenül szükség tömeges támogatásra, elegendő ugyanis, ha a szavazni vágyók relatív többsége a Fidesz jelöltjére szavaz, a mandátum máris meglehet.” – mutatott rá Juhász Attila. Ugyanakkor emlékeztetett arra is, hogy a Fidesz koncepciója eddig nem igazán érvényesült a határon túl. A Fidesz olyan magyar pártokat támogatott Szlovákiában és Romániában (MKP, MPP), amelyek nem szerepeltek túl jól a választásokon.
A Jobbik vetélytárs lehet
A Fidesz abban bízhat, hogy a határon túli szimpatizánsai aktívabbak lesznek, mint a Fidesszel nem szimpatizálók, azonban a szavazati jog kiterjesztésének vannak kockázatai is Orbán Viktor pártja számára – figyelmeztet az elemző. „A többi párt is elkezdhet szervezkedni. Az LMP és az MSZP ugyan kevés eséllyel szélesítené ott a bázisát, de a Jobbik bizonyos határon túli területeken komoly versenytársa lehetne a Fidesznek. Észak-Amerikában például erős gyökerei vannak a radikális jobboldaliságnak” – mondott egy példát Juhász Attila.
A kormány nemzetpolitikájában bizonyos ellentmondások is jelen vannak – állítja Juhász. Mint mondta, a kettős állampolgárság gyakorlati hasznát tekintve nem a határon túl élőknek kedvez, hanem azoknak, akik már Magyarországon élnek, esetleg bevándorolnának. „Demográfiai okokból továbbra is érdeke lehet Magyarországnak, hogy népesedési veszteségét a határon túl élők köréből pótolja. Nyelvi, kulturális okokból ők könnyebben beilleszkednek, ráadásul általában jól képzettek, migrációs szempontból tehát nyereséget jelentenek Magyarországnak. Viszont a szavazati jog kiterjesztése azt feltételezi, hogy a határon túli magyar diaszpórák hosszú távon fennmaradnak, és inkább arra ösztönzi őket, hogy maradjanak külföldön, ott erősítsék magyar identitásukat” – magyarázta Juhász Attila, miért ellentmondásos a kettős állampolgárság és a szavazati jog „kiterjesztése”.
Az elemző szerint az eddigi megnyilatkozásokból arra lehet következtetni, hogy ebben a témában a Fideszen belül „sem dőlt el még semmi”. Úgy tűnik, egyelőre inkább csak „ötletelnek”.