2010. október. 20. 11:25 MTI Utolsó frissítés: 2010. október. 20. 11:55 Itthon

Az LMP ellenzi, hogy a határon túliak szavazati jogot kapjanak

Az LMP sem elméletben, sem gyakorlatban nem fogja támogatni, hogy a határon túli magyarok szavazati jogot kapjanak - ismertette az MTI-vel szerdán a párt véleményét Dorosz Dávid.

Dorosz Dávid képviselő a fideszes Gulyás Gergely keddi televíziós interjújára utalt, amelyben a kormánypárti politikus arról beszélt, vélhetően kiveszik az alkotmányból azt a passzust, amely a választójogot állandó magyarországi lakhelyhez köti. Később a Duna Televíziónak úgy nyilatkozott: ez nem feltétlenül jelentene általános választójogot.

Dorosz Dávid érvként azt hozta fel, hogy a modern jogtudomány szerint a szavazati jog a modern államokhoz kötődik, az állam pedig területi alapon szerveződik. Kitért arra is, hogy amikor a parlamentben fél évvel korábban a kettős állampolgárságról vitáztak, a Fidesz többször is kijelentette, hogy ezzel kapcsolatban nem lesz szó választójogról.

"A Fidesz akkor nem mondta el a teljes igazságot" - összegezte véleményét a képviselő, hozzátéve, már akkor is lehetett látni, hogy eközben egyes kormánypárti politikusok, például "Semjén Zsolt már akkor is kibeszéltek a sorok közül és már akkor is megfogalmazták ezt az igényt". A képviselő azt mondta, hogy akkor megbíztak a kormányban, illetve a Fideszben, ezért támogatták a kettős állampolgárságról szóló törvényjavaslat elfogadását, de benne személy szerint már akkor is kétségeket ébresztettek ezek a nyilatkozatok, és ezért is tartózkodott a zárószavazásnál.

Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2025. április. 21. 07:00

„Közvetlen bizonyítékok kerültek elő” – forradalmi új adatokkal szolgál hunokról és avarokról az archeogenetika

Az archeogenetika támpontot ad az ősök eredetének felkutatásában, és mint Rácz Zsófia régész elmondja, bizonyítékkal szolgál arra, hogy a hunok kapcsolatba hozhatók a Hsziungnu Birodalom elitjével. Mindkét hun birodalomra igaz, hogy nem kizárólag erőből terjeszkedtek, hanem ügyes sztyeppei diplomáciával is. Rácz és kutatótársai több genetikai kapcsolódási pontot találtak a Kárpát-medence és Mongólia között húzódó térségben. De vajon elárulja a genetika, hova tűntek a hunok?