TASZ: növeli a korrupció veszélyét a lobbitörvény eltörlése
A kormány a jogszabályok előkészítésében való társadalmi részvételről szóló törvényjavaslatot nyújtott be a Parlamentben, a javaslat azonban - túl azon, hogy nem teremtené meg a jogalkotásban való állampolgári közreműködés és véleménynyilvánítás hatékony rendszerét - hatályon kívül helyezné a lobbitevékenységről szóló törvényt, márpedig ez a lépés növeli a korrupció esélyét - áll a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) jogvédő szervezet közleményében.
A társadalmi részvételről szóló törvény tervezetét szombaton nyújtotta be a közigazgatási és igazságügyi tárca vezetője. A javaslat a jogalkotásról szóló új törvényhez kapcsolódva a jogszabály-előkészítés során alkalmazandó társadalmi egyeztetés keretszabályait kívánja meghatározni.
A TASZ szerint a jogszabályok előkészítésében való társadalmi részvételről szóló törvényjavaslat szimbolikus jogalkotásnak nevezhető, mert a hatályos jog is előírja a jogalkotás átláthatóságát és a társadalmi részvétel biztosítását. A szervezet közleményében úgy fogalmaz: a kormány nem orvosolja a jogalkotás nyilvánosságát jelenleg szabályozó elektronikus információszabadságról szóló 2005. évi XC. törvény hiányosságait. Az átláthatóság és a részvételi jog érvényesülésének egyik nagy akadálya ugyanis az, hogy nem kikényszeríthetők, önkéntes jogkövetésen alapulnak, így a különböző minisztériumi honlapok változó képet mutattak a törvény hatályba lépése óta, és mutatnak jelenleg is.
A TASZ szerint a törvényjavaslat indokolatlanul tág körben biztosít mérlegelési lehetőséget a jogalkotónak arra, hogy korlátozza a társadalmi részvételt. A kormány elképzelései alapján rendkívül tág diszkrecionális jogköre lesz a jogszabály elkészítéséért felelős minisztereknek a társadalmi részvétel és a nyilvánosság főszabályának kiüresítésére. "Mindenképpen szükségesnek tartjuk egy olyan garanciarendszer kidolgozását, amely megfelelően biztosítja majd a társadalmi részvétel tényleges megvalósulását" - írja a szervezet, amely szerint a Navracsics Tibor közigazgatási és igazságügyi miniszter által benyújtott javaslat ennek nem tesz eleget, sőt, több ponton visszalépést jelent a hatályos szabályozáshoz képest.
Megszüntetett lobbiszabályozás
A jelenleg még hatályos, de a javaslat által megszüntetni kívánt lobbiszabályozás teszi lehetővé, hogy a közhatalmi döntés befolyásolását célzó üzletszerű érdekérvényesítésről a nyilvánosság értesüljön: azaz átláthatóvá teszi, hogy mely gazdasági érdekcsoportok milyen célok érdekében keresik fel a hatalom gyakorlóit. Igaz, ismeri el a TASZ, hogy ez azzal, hogy a döntéshozók nem tartották be törvényi kötelezettségeiket, nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket. Ám, teszik hozzá, a lobbitörvény eltörlésével a kormány legitimálja az informális keretek között kialakult és működő érdekérvényesítést, lemond az átláthatóságot célzó mechanizmusról, és tágabb teret enged korrupciós csatornák érvényesülésének.