A Transparency International szerint hiányos a lobbiszabályozás Magyarországon, a jogalkotási folyamat átláthatatlan. A Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium államtitkára szerint azonban minden rendben.
Nem érdekli a populizmus vádja, mert szerinte a Fidesz a házszabály módosításával és a sarkalatos törvényekkel minden parlamenti eszközt kivett az ellenzék kezéből, így nem maradt más lehetőség, mint a népszavazás. Biztos benne, hogy az LMP össze tudja szedni a 200 ezer aláírást, majd 4 millió embert elvisznek az urnákhoz. A párt jövőjét illetően is optimista, azt mondja, most is ellát kétmillió szavazóig, igaz, az LMP tagsága még a 800-at sem éri el egyelőre. Interjú Schiffer Andrással, a Lehet Más a Politika januárban lemondott frakcióvezetőjével.
Aki Ausztriában hivatásos lobbitevékenységet folytat, fel kell iratkoznia egy névjegyzékbe, a parlamenti képviselőknek pedig tilos lesz illetékességi területükön magáncégek számára lobbitevékenységet folytatniuk - szól az a lobbitörvény, amelyről hétfőn este állapodott meg az osztrák kormánykoalíció.
Lobbitörvény és szigorúbb korrupcióellenes szabályozás készül Ausztriában - jelentette be kedden Claudia Bandion-Ortner igazságügyi miniszter, a parlamenti pártok frakcióvezetőivel tartott egyeztetést követően.
Nem váltotta be a korrupció elleni fellépés során a hozzá fűzött reményeket a lobbitörvény, ezért döntött úgy a kormány, hogy januártól hatályon kívül helyezi - mondta Rétvári Bence, a közigazgatási tárca parlamenti államtitkára. A lobbitörvényt a társadalmi részvételről szóló törvény helyezi hatályon kívül januártól.
A kormány a jogszabályok előkészítésében való társadalmi részvételről szóló törvényjavaslatot nyújtott be a Parlamentben, a javaslat azonban - túl azon, hogy nem teremtené meg a jogalkotásban való állampolgári közreműködés és véleménynyilvánítás hatékony rendszerét - hatályon kívül helyezné a lobbitevékenységről szóló törvényt, márpedig ez a lépés növeli a korrupció esélyét - áll a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) jogvédő szervezet közleményében.
A közhatalmi döntéshozatal, így a jogalkotás átláthatósága és hatékonysága érdekében a Transparency International Magyarország (TI) javasolja a lobbizás átfogó szabályozását, valamint a jogszabályok előkészítése során keletkezett hatástanulmányok teljes körű nyilvánosságra hozatalát – tartalmazza a nemzetközi szervezet közleménye.
Az országgyűlési képviselők mellett a minisztereknek, a polgármestereknek és a parlamenti pártok tisztségviselőinek is számot kelljen adniuk arról, ha egy gazdasági döntéshozóval vagy üzletemberrel találkoznak – kezdeményezi a lobbitörvény módosításra vonatkozó, csütörtökön benyújtandó előterjesztésében az LMP.