Az MTV nem adja le a Jobbik-reklámot, bírósághoz fordulnak
A Legfelsőbb Bírósághoz fordul a Magyar Televízió (MTV) az Országos Választási Bizottság (OVB) hétfői döntésével kapcsolatban - közölte Kert Attila, az MTV kommunikációs vezetője. A Jobbik kampányfilmje továbbra sem látható a közszolgálati televízióban.
Az OVB hétfői ülésén 6:2 arányban döntött úgy, hogy mind az MTV, mind a Magyar Rádió megsértette a jelölőszervezetek közötti esélyegyenlőség és a jóhiszemű és rendeltetésszerű joggyakorlás választási alapelvét, amikor megtagadta a Jobbik "cigánybűnözés" kifejezést is használó kampányfilmjének sugárzását, és egyhangúlag adott helyt a kifogás azon részének, amelyet a "kisípolós" változat megtagadása miatt nyújtottak be. Az OVB egyúttal eltiltotta a két közszolgálati adót a további jogsértéstől.
A Magyar Rádió kommunikációs vezetője, Borbély-Urquhart Julianna kedden szintén azt közölte, hogy a Legfelsőbb Bírósághoz fordulnak az OVB hétfői határozatával szemben. Az OVB hétfői ülésén Dénes Bertold, az MTV képviselője úgy érvelt, hogy a televízió közszolgálati műsorszolgáltatási szabályzata - amely a médiatörvényen alapul - is tartalmazza, hogy a műsorszolgáltatás nem irányulhat semmilyen kisebbség, sem bármely többség nyílt vagy burkolt megsértésére, kirekesztésére, annak faji szempontokon alapuló bemutatására, elítélésére.
A határozat ellen szerdán 16 óráig lehet jogorvoslattal élni a Legfelsőbb Bíróságon, annak további két napja van arra, hogy döntsön a kérdésben. Ez azt jelenti, hogy legkésőbb pénteken döntés születhet a Jobbik reklámfilmje és reklámspotja ügyében, és - mivel szombaton a korábbi évektől eltérően nem lesz kampánycsend - még közölhetők a reklámanyagok.
Dúró Dóra, a párt szóvivője az OVB-döntéssel kapcsolatban elmondta: változatlanul arra kérik a közmédiumokat, hogy az önkormányzati választásig hátralévő idő alatt a szerződésben foglaltaknak megfelelő számban sugározzák reklámjaikat. Ha ezt nem teszik meg - és egy esetleges jogorvoslati kérelem nyomán a Legfelsőbb Bíróság is a pártnak ad igazat -, a Jobbik kártérítési pert indít. Dúró Dóra hozzátette: így jár el a Jobbik akkor is, ha a közmédiumok a bíróság helybenhagyó döntése után szombaton "bepótolják" az elmaradt hirdetések sugárzását, ugyanis ez nyilvánvalóan nem egyenértékű a két héten át tartó, meghatározott számú lejátszásról szóló szerződés tartalmával.