Itthon Lukács Andrea 2010. szeptember. 20. 18:15

A dalai láma a jóságról és a kreativitásról beszélt Budapesten

A mai parlamenti vizit utáni sajtótájékoztatón a dalai láma az újságíróknak hosszú ormányt, a politikusoknak őszinteséget a választóknak pedig azt tanácsolta, hogy éljenek a kritika lehetőségével.

"Az újságírók fejlesszenek ki egy hosszú elefántormányt, és ne csak elöl, hanem hátul is szaglásszanak" – tanácsolta a dalai láma a firkászoknak. Kiemelte, hogy bár a felszínen mindenki a legjobb oldalát mutatja, a média szerepe abban áll, hogy felfedje a visszásságokat, vizsgálják a politikusokat és a vallási vezetőket. A tisztességes, tárgyilagos közlés viszont ugyanúgy hozzátartozik a sajtó kötelességeihez, mint a szóláshoz való jog.

Stiller Ákos

Általánosságban is beszélt az alapvető emberi értékekről Buddha jelenlegi reinkarnációja: az emberi jóság, a bizalom elengedhetetlen a belső békéhez. Ez pedig szilárd jellemet teremt, a barátságosság és az áttetsző viselkedés így megkönnyíti az emberek közötti harmonikus kapcsolatot, az együttműködést.  Ez nem is hit, vagy felekezet kérdése, amúgy pedig ne felejtsük el - tette hozzá, hogy minden vallásnak közös magja van: szeretet, együttérzés, tolerancia és önfegyelem. Ő a tibeti ügyet is a kölcsönösség jegyében képviseli, a párbeszédre való hajlam, úgy gondolja, meg fogja nyitni a kínai politikusok szívét és előbb-utóbb elindul a liberalizáció.

Stiller Ákos

- Mi alapján tudjuk megállapítani, hogy ki a valódi vezető, és ki próbálja csak a hatalmi vágyát kiélni? - tette fel a hvg.hu a kérdést, mire a dalai láma azt mondta, hogy két dolog minimum szükséges az irányításhoz: egy vízió, amit követni tudnak az emberek, és ennek őszinte képviselete. A választás pedig a mi dolgunk. A politika képmutatása amúgy úton-útfélen érzékelhető, számtalanszor találkozik vele ő is látogatásai során. Ám nem zavarja, ha megtagadják politikai érdekek miatt - legyintett nevetve -, nem foglalkozik vele, ha hátat fordítanak neki, feszültséget pedig végképp nem szeretne okozni. Magyarországra sem politikai okok miatt, hanem az emberek miatt érkezett - hangsúlyozta többször is a beszéde során.

Stiller Ákos

A politika Janus-arcúságán túl említést tett a legrosszabb tulajdonságainkról is: a kapzsiság, a tudatlanság, az irigység, az intolerancia, a félelelem és az ignorancia, melyek megmérgezik az embereket. A dalai láma szerint ezekből le lehet vezetni az egész világot átható gazdasági válságot. Ha a káros emberi érzelmeket tudnánk magunkban kezelni, a tisztaság, őszinteség és tisztesség jegyében a nehézségeken is túllehetnénk, az emberi tényező ugyanis minden politikai és gazdasági rendszer mozgatórugója.

Stiller Ákos

Őszentsége mégis optimista és derűlátó, ezt a pozitív hozzáállást tanácsolja a magyaroknak a hétköznapokban. Amikor például a honi gazdasági nehézségekről értekezett, arra szólította fel a magyar embereket, hogy hagyják abba a siránkozást, és kezdjenek el keményen dolgozni. "A jólét nem hullik az ölükbe, a megoldásért csak maguk felelősek" - emelte magasba ujját.

Stiller Ákos
Arra a kérdésre, hogy létezik-e nálunk szabadság, azt válaszolta, hogy ha ki tudjuk élni a kreativitásunkat, akkor ez a függetlenség adott. Ez pedig kiváltság: éljünk tehát a bennünk rejlő energiákkal - mondta a tibeti vezető, aki nem felejtette el megemlíteni Kőrösi Csoma Sándor örökségét és az 1956-os szabadságharcot. Szerinte mindkettőre büszkék lehetünk: "a magyarokban is megvan a tetterő, az elnyomás elleni harc pedig bennem mély együttérzést keltett akkoriban, bár fizikailag távol voltam önöktől".

 

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?