2010. szeptember. 16. 15:25 MTI Utolsó frissítés: 2010. szeptember. 16. 15:57 Itthon

A külügyi kabinetfőnök családja forgatott százmilliós sorozatot a Duna TV-nek

Horváthné Fekszi Márta a külügyminisztérium kabinetfőnöke volt, amikor férje cégével egy Európai Uniót népszerűsítő sorozat gyártására százmilliós értékben leszerződött a Duna TV - közölte Szabó István, a televíziót felügyelő alapítványi kuratórim kurátora, aki szerint így fölvetődik a befolyással üzérkedés gyanúja. Olyan minisztériumi feljegyzés is van, amelyen Horváthné hagyja jóvá a produkciós szerződéseket, a riportműsorban pedig többször feltűnik interjúalanyként..

A Duna TV-t felügyelő Hungária Televízió Közalapítvány Fidesz által delegált kurátora, Szabó László szerint Horváthné Fekszi Mártával szemben fölvetődik a befolyással üzérkedés gyanúja, mivel a Külügyminisztérium kabinetfőnökeként közbenjárt azért, hogy a tárca szerződést kössön egy, az Európai Uniót népszerűsítő műsorsorozatra, amelyet aztán az családtagjainak vállalkozása gyártott le.

A Külügyminisztérium és az Európai Unió magyarországi képviselete 2009 júniusában 84 millió forint értékben kötött szerződést a Duna Televízióval a Mi vagyunk az unió című heti műsorsorozat elkészítésére, a szerződést 2009 novemberében meghosszabbították a következő évre, bruttó 153 millió forintért - mondta csütörtöki sajtótájékoztatóján Szabó László. Ugyanazon a napon a Duna TV 104 millió forintért megrendelte a produkciót a műsort addig is gyártó Horváth Televízió Bt.-től - közölte Szabó, hozzátéve, hogy a cég két tulajdonosa Horváth Miklós Arzen és Horváth Miklós, a Gyurcsány-kormány külügyi államtitkárának, Horváthné Fekszi Mártának a férje és a fia. A szerződések megkötésekor Horváthné Fekszi Márta a külügyi tárca kabinetfőnöke volt.

Szabó László a rendelkezésére álló dokumentumokra hivatkozva azt állítja, hogy Horváthné egyenesen közbenjárt a szerződések megkötéséért, így fölmerül vele szemben a befolyással üzérkedés gyanúja. Olyan külügyminisztériumi feljegyzés, amelyben ő maga hagyta jóvá a szerződéseket - mondta Szabó László, hozzátéve,  a Duna Televízió vezetőinek felelőssége is felmerül a közpénzek hanyag kezelése miatt.

A kurátor szerint tisztázatlan, hogy a Duna TV mit kezdett az egyazon napon megkötött két szerződés értékének mintegy ötvenmillió forintos különbözetével. Mivel a stáblista szerint a Mi vagyunk az unió című produkció elkészítésében a Duna TV számos munkatársa közreműködött, előfordulhat, hogy az ötvenmillióból a Duna TV a munkatársakkal gyártatta le a műsorsorozatot, vagy az, hogy a Horváth Televízió Bt. fizetett nekik, de ez esetben kérdés, hogy a Duna TV mire használta fel a nála maradó ötvenmilliót. 

Szabó László arra is kitért, hogy a műsorsorozatban több alkalommal sugároztak interjút - az akkor már Magyarország New York-i ENSZ-misszióját vezető - Horváthné Fekszi Mártával, és beszámoltak külföldi kitüntetéséről is. 

A Hungária Televízió Közalapítvány kuratóriumi elnökségének Fidesz által delegált tagja az ügyben az elnökség összehívását kezdeményezi, s ha az nem, akkor ő maga tesz feljelentést. Hozzáfűzte azonban, hogy "sok illúziója nincsen", mivel a kuratóriumi elnökség szocialista, szabad demokrata és MDF-es tagjai a nyáron a Duna Televízió külső gyártású produkcióival kapcsolatosan napvilágra került, szerinte több száz millió forint érdemi munkavégzés nélküli kifizetését alátámasztó szerződésekkel sem kívánnak érdemben foglalkozni. 

Szabó László ugyanakkor arról is beszélt, hogy a jelenlegi kuratóriumi elnökségnek a médiaszabályozás átalakítása miatt már csak néhány hete van hátra, az újonnan megalakuló Közszolgálati Közalapítványnak pedig az egyik első feladata lesz, hogy "végigszkenneli" a közmédiumok szerződéseit. "A nagy halak már itt vannak a szemünk előtt, meg fogjuk keresni a kis halakat is" - összegzett.

Hirdetés
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 06. 13:28

1945 után először ismét szélsőjobboldali vezetője lehet Ausztriának, Herbert Kickl a kormányalakításról tárgyalhat

Az osztrák Szabadságpárt vezetője kapott felkérést a kormányalakításra a köztársasági elnöktől, miután összeomlottak a koalíciós tárgyalások a jobbközép és a szociáldemokraták között Ausztriában. A jobbközép lecserélte a vezetőjét, az új hajlandó kormányalakításról tárgyalni a választáson győztes szélsőjobboldali párttal, az FPÖ-vel. A szélsőjobbnak az ölébe hullhat a hatalom, mert a politikai elit nem tudott túllépni a saját árnyékán. Váratlan külpolitikai győzelem ez Orbán Viktornak és Vlagyimir Putyinnak. Németországnak vészjelzés az osztrák belpolitikai fordulat.