2010. szeptember. 15. 08:22 MTI / hvg.hu Utolsó frissítés: 2010. szeptember. 15. 10:23 Itthon

Börtönt kér a Jobbik a "cigánybűnözés" tagadóinak

Börtönnel büntetné a Jobbik, ha valaki nem fogadja el a „cigánybűnözés” létezését - írta szerdai számában a Népszabadság. A Magyar Nemzet pedig arról számolt be, hogy a párt a parlamenti vizsgálóbizottsági meghallgatástól távol maradókat is börtönbe zárná.

A Népszabadság ismertette: az Apáti István, Szávay István és Volner János által jegyzett egyéni képviselői indítvány szerint az, aki „nagy nyilvánosság előtt valamely büntetőjogilag releváns társadalmi viszonnyal – így különösen a közbiztonság állapotával, valamely bűnözési formával, illetve jellemző bűnelkövetői körrel – kapcsolatos köztudomású tényt tagad, kétségbe von vagy jelentéktelen színben tüntet fel, bűntettet követ el, és három évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő”. Ha ugyanezt hivatalos eljárásban hivatalos személy követné el, őt akár öt évre is bezárhatnák.

A lap felhívta a figyelmet arra, hogy a normaszöveg tervezetében a „cigánybűnözésről” nem esik szó, de az előterjesztés indokolásának első mondatából kiderül, hogy miről van szó. A „közbeszéd évtizedek óta akadályozza a társadalmat feszítő problémák megoldását, a közösség előtt jól ismert, de állami szinten el nem ismert bűnözési formák – így pl. a cigánybűnözés – feltárását, okainak kutatását” – véli a három jobbikos képviselő. Szerintük „egy szűk, de annál erőszakosabb” kisebbség kényszeríti „valóságtól elrugaszkodott álláspontját” a „csendes többségre” – a többséghez tartozók „jobb tudomása, személyes tapasztalatai ellenére”. Mindezt a „tolerancia jegyében” teszik, a hivatalos szervek pedig „rosszul értelmezett megfelelési kényszerből” segédkezet nyújtanak ehhez – idézte a lap az előterjesztést.

De nemcsak a „cigánybűnözés” tagadását büntetné a párt. Ha az Országgyűlés kivételes eljárásban, már október 4-én döntene arról a jobbikos javaslatról, amely börtönbüntetéssel sújtaná a parlamenti vizsgálóbizottsági meghallgatástól távol maradókat, akkor Gyurcsány Ferenc egy újabb meghívás elutasítása esetén bűncselekményt követne el – erről Gaudi-Nagy Tamás, a Jobbik országgyűlési képviselője nyilatkozott a Magyar Nemzet szerdai számában.

A politikus – aki az általa "lex Gyurcsánynak" nevezett javaslatot jegyzi – azt is elmondta: ebben az esetben az MSZP "felbujtó" magatartása a párt feloszlatásához vezetne. A napilap felidézte: sem Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnök, sem Szilvásy György nem jelent meg a 2006-os jogsértéseket vizsgáló parlamenti albizottság előtt.

Gulyás Gergely, az albizottság fideszes elnöke a lapnak úgy nyilatkozott: a Fidesz frakciója még nem alakította ki végleges álláspontját, de valamilyen formában meg kell oldani ezt a kérdést. Mint mondta, ez lehet a bizottság bírságolási jogának kiterjesztése, pénzbüntetés vagy a házszabály újragondolása is.

Hirdetés
Címkék