BKV-csődbizottságot állít fel a kormány
A BKV gazdasági helyzete miatt csődbizottságot hoz létre a kormány, hogy rendbe tegye a közlekedési vállalat pénzügyeit. A Fővárosi Önkormányzat szerint a BKV akkor fog csődhelyzetbe kerülni, ha a kormány nem tartja be ígéretét.
A Nemzetgazdasági Minisztérium szerdai, az MTI-hez eljuttatott közleménye szerint a tulajdonos Fővárosi Önkormányzat már "nem tud úrrá lenni" a csődközeli állapotba jutott BKV pénzügyi helyzetén, ezért hozzák létre a háromtagú bizottságot, amelynek vezetésével Naszvadi Györgyöt, a Nemzetgazdasági Minisztérium államháztartásért felelős államtitkárát bízták meg. A tagokat a nemzetgazdasági miniszter, a nemzeti fejlesztési miniszter és a belügyminiszter jelöli ki - olvasható a közleményben. A közleményben a minisztérium azt írja, hogy a csődbizottság felállítása a BKV rendbetételének első lépése, a cég jövőjéről, és a pénzügyi mentőcsomagról a kormány már az új városvezetéssel kíván tárgyalni.
A Fővárosi Önkormányzat szerint a BKV akkor fog csődhelyzetbe kerülni, ha a kormány nem tartja be a fővárossal korábban a BKV finanszírozására kötött szerződést, elkerülhető azonban a csőd, ha átutalják a BKV-nak az éves, 17,4 milliárd forintos támogatás harmadik, 7,4 milliárdos részletét, amelyet július 15-ig folyósítani kellett volna. Az önkormányzat felhívta figyelmet arra is, hogy a kormány-főváros szerződés szerint a Magyar Fejlesztési Banknak 5 milliárdos hitelt kell nyújtania a BKV-nak, de a kezességvállalás a kormányváltás után már nem történt meg.
Ha a bankok azt érzékelnék, hogy a kormány nem kívánja betartani a megállapodást, akkor az egyéb lejáró hitelek meghosszabbítása is meghiúsulhatna. Ezzel olyan pénzügyi krízis alakulna ki, amelynek kezelése jóval többe kerülne az adófizetőknek, mint az eredeti megállapodás betartása - írta a Fővárosi Önkormányzat. A főváros szerint az állami szerepvállalás elengedhetetlen a BKV fizetőképességének fenntartásához, hiszen a budapestiek által befizetett, közösségi közlekedésre fordítható adóbevételek szinte teljes egészében a központi büdzsébe kerülnek. A főváros a kormány mai bejelentését úgy értelmezi, hogy a választások után meg akarják oldani a helyzetet, ezért felkérték a BKV-t, hogy dolgozza ki a késedelmes szerződésteljesítés forgatókönyvét és terjessze a közgyűlés elé.
Demszky Gábor (SZDSZ) főpolgármester július 26-án közölte, hogy októberben veszélybe kerülhet a BKV fizetőképessége, ha az Orbán-kormány nem fizeti ki a Bajnai-kabinet által 2009. decemberben vállalt támogatást. A Bajnai-kormány által ígért 7,6 milliárdos támogatásnak július 15-ig kellett volna a BKV-hoz megérkeznie.
A BKV a 2010-es költségvetését úgy tervezte, hogy határidőre megérkezik a kormánytól a megállapodásban rögzített 17,4 milliárd forintos plusz támogatás és így az elmúlt évi 23 milliárdos hiány 2010 év végére 3,7 milliárd forintra csökken.