2010. július. 26. 14:00 MTI Utolsó frissítés: 2010. július. 26. 13:54 Itthon

Demszky: veszélybe kerülhet a BKV fizetőképessége, ha a kormány nem fizet

Demszky Gábor főpolgármester szerint októberben veszélybe kerülhet a BKV fizetőképessége, ha az Orbán-kormány nem fizeti ki a Bajnai-kabinet által 2009. decemberben vállalt támogatást.

A főpolgármesteri hivatal hétfőn az MTI-nek küldött közleményében azt írta, nem érkezett meg a kormány és a főváros között szerződésben rögzített 7,4 milliárd forintos részlet a július 15-ei határidőig. Közölték, nehéz helyzetbe hozhatja a kormány a következő városvezetést, ha nem teljesíti a BKV finanszírozásáról kötött kormány-főváros szerződést. A közlés szerint Demszky Gábor levélben hívta fel Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter figyelmét arra, hogy a támogatás folyósításának elmaradása esetén már októberben veszélybe kerülhet a BKV fizetőképessége.

Emlékeztettek: a Bajnai-kormány és a főváros vezetése tavaly decemberben állapodott meg arról, hogy a központi költségvetés 2010-ben a budapestiek adójából 17,4 milliárd forint vissza nem térítendő támogatást nyújt a BKV finanszírozására. A megállapodás értelmében a támogatás első, 5 milliárdos részletét februárban folyósították, amelyet tavasszal egy újabb 5 milliárdos rész követett, a harmadik, 7,4 milliárd forintos részletet pedig július 15-éig kellett volna utalnia a kormánynak.

Mint írták, a vissza nem térítendő támogatás mellett a megállapodás arról is rendelkezett, hogy az Magyar Fejlesztési Bank állami kezességvállalás mellett 5 milliárd forint hitelt nyújt a BKV-nak a társaság októberben lejáró hiteltartozásainak refinanszírozására. A hitelszerződésről áprilisban még az előző kormány döntött, de a kormányváltás után a készfizető kezességvállalás végrehajtása már nem történt meg.

Utaltak arra is, hogy a Bajnai-kabinet a támogatásokat szigorú feltételekhez kötötte, amit a főváros és a BKV teljesített, így a Fővárosi Közgyűlés 15 milliárd forintra növelte a BKV-nak nyújtott önkormányzati támogatás összegét, és 4 százalékos, inflációkövető tarifaemelésről is határozott. Azt hangoztatták: az állami szerepvállalás elengedhetetlen a BKV pénzügyi hiányának finanszírozásához és fizetőképességének fenntartásához. A folyósítás késedelme rövidtávon is komoly kockázatot jelent a BKV pénzügyi stabilitására, mivel a finanszírozó bankok hitelezési készségét a megállapodásban foglaltak teljesülése alapvetően befolyásolja.

Úgy látják, a hitelező bankok bizalomvesztéséhez vezethet, ha azt érzékelik, hogy a kormány nem kívánja betartani a megállapodást, és így az egyéb lejáró hitelek meghosszabbítása is meghiúsulhat, ami a teljes, mintegy 80 milliárd forintos hitelállomány konszolidálásának igényét hozhatja magával. Arra figyelmeztettek, hogy "egy ilyen bizalomhiányos állapot kialakulása teljes finanszírozási válságot okozhat a BKV-nál, amelyet az új városvezetésnek kellene már októberben menedzselnie, s a kezelés jóval többe kerülne az adófizetőknek, mint az eredeti megállapodás betartása".

Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.