Juhász Ferenc is leszavazta a komolytalan MSZP-s indítványt
Az Országgyűlés honvédelmi bizottságának hétfői ülésén a rendészeti dolgozók politikai szerepvállalását korlátozó, a leszereléstől számított három évig megtiltó alkotmánymódosításokról szavaztak. A fideszes bizottsági többség mind a hat módosító javaslatot – ezeket kivétel nélkül ellenzéki képviselők nyújtották be – leszavazta, mint ahogy az egyetlen úgynevezett kapcsolódó módosító javaslatot is. A hvg.hu ez utóbbinak nézett utána.
A három szocialista képviselő, Bárándy Gergely, Harangozó Tamás és Varga László által beterjesztett kapcsolódó módosító javaslat visszaállítaná a Kocsis Máté és Lázár János által eredetileg jegyzett ötéves intervallumot, amely alapján a volt hivatásos katonáknak, rendőröknek, vagy nemzetbiztonsági tiszteknek a civil életben kell tölteniük ahhoz, hogy képviselővé vagy polgármesterré válhassanak. A szocialista hármak javaslata egy esetben engedné meg a három évet: ha az adott jelölt Győr polgármestere kíván lenni. Mint a három fiatal politikus javaslatának indoklása fogalmaz, „a korábban az öt évi moratóriumot tartalmazó javaslat visszavonásának, s e módosított törvényjavaslat előterjesztésének egyetlen indoka az volt, hogy Borkai Zsolt fideszes országgyűlési képviselő a most ősszel esedékes önkormányzati választáson ismét indulni tudjon Győr város polgármesteri tisztségéért, helyes, hogy e jogalkotói szándék – bármennyire is károsnak, elítélendőnek és a képviselői hatalommal való visszaélésnek tartjuk azt – a törvényjavaslatban és annak indokolásában is megjelenjen."
A javaslatot a honvédelmi és rendészeti bizottság ülésén elvetették. Igennel szavazott Iváncsik Imre, a bizottság szocialista alelnöke, akinek szavazata duplán számított, mert ő helyettesítette a jelen nem lévő Harangozó Tamást.
A legnagyobb ellenzéki párt azonban nem állt ki teljes mellszélességgel a hármak javaslata mellett: a harmadik szocialista bizottsági tag, Juhász Ferenc a fideszes többséggel együtt nemmel szavazott. A volt honvédelmi miniszter a hvg.hu-nak úgy nyilatkozott: „Ez az ügy nem tréfadolog. Sokkal komolyabb annál, semmint hogy mókásnak szánt, egyébként hatásában zéró javaslatokkal próbáljunk meg politizálni. Ki kell állni a nyilvánosság elé, el kell mondani az álláspontunkat. Egy alkotmánymódosítás nem tréfa tárgya.”
Arra a fölvetésre, hogy a szolidaritás elve nem azt kívánta volna-e meg, hogy megszavazza az indítványt, Juhász azt mondta: „Szolidaritásból minden komoly és normális javaslatot támogatok, amit egyébként előzetesen megbeszélünk. Az Alkotmány bárminemű módosításában – még hogyha egyébként nyilvánvaló a Fidesz csele és retirálása – sem hatalmaz föl minket arra, hogy a parlamenti munkát mókás dologgal negligáljuk.” Juhász szavaiból kiderült: erről az indítványról közte és a három beterjesztő közt nem volt előzetes egyeztetés. „Nyilván ők maguk is tudták, hogy ez csak egy figyelemfölkeltés” – fogalmazott. Az ellenzéki politikus visszautasította, hogy emiatt feszültség keletkezett volna a frakción belül.
„Megpróbálunk megakadályozni minden olyan kormányzati lépést, amelyekkel az embereket átkúrják, de a Borkait helyzetbe hozni szándékozó szocialista javaslathoz hasonló viccek negligálják az összes erőfeszítésünket” – csatlakozott Juhászhoz egy, a neve elhallgatását kérő magas rangú MSZP-s honvédelmi szakpolitikus.
Iváncsik Imre ehhez annyit tett hozzá: ő biztos nem adott volna be egy ilyen javaslatot, „de amikor ennyire eszköztelen az ellenzék a kormány által benyújtott, láthatóan szemtelen javaslattal szemben, akkor az iróniának lehet szerepe”. Iváncsik szerint az egy héttel korábbi bizottsági ülésen, amikor Borkai rájött, hogy a törvény elfogadása esetén nem indulhat a polgármester-választáson, „látszott az arcán a döbbenet”. A volt honvédelmi államtitkár úgy vélte: „ez nem az én stílusom, de egy ilyen, ironikus javaslat akár helyénvaló is lehet”. Szerinte ugyanis „pofátlanság a Fidesz-féle alkotmánymódosítási javaslat”.
„Amit Juhász Ferenc mondott, az egy teljesen védhető és tisztességes álláspont” – kommentálta frakciótársának álláspontját a benyújtók egyike, Harangozó Tamás, aki szerint a Fidesz alkotmánymódosítási javaslata sérti „az elmúlt húsz év minden írott és íratlan szabályát”. A szocialista kapcsolódó módosító javaslat arra jó, hogy megörökítsék az utókornak a jelenkor politikai hangulatát, „hogy egy darab ember miatt módosítanak a módosítási javaslaton” – tette hozzá Harangozó Tamás.
Szegő Péter