2010. július. 12. 15:17 MTI Utolsó frissítés: 2010. július. 12. 14:56 Itthon

Narancs riasztás országszerte: este jégeső és viharos szél jöhet

Kiadta a narancssárga riasztást az egész országra hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ), miután az előrejelzések szerint - főként délután és este - jégeső, felhőszakadás, viharos szél lehet többfelé.

Az OMSZ honlapján olvasható információk szerint a hétfő délutáni óráktól helyenként zivatar alakul majd ki, amelyet viharos (60-85 kilométer/óra) széllökések kísérnek. Lokálisan jelentős mennyiségű (10-30 milliméter) csapadék is eshet. Kedden hasonló időjárásra lehet számítani; az OMSZ keddre piros riasztást adott ki az ország déli, nyugati és középső régiójára. A honlap szerint tartós hőségre is fel kell készülni; a napi középhőmérséklet sokfelé meghaladja a 25, keddtől egyre több helyen a 27 fokot. Enyhülés a hétvégén jöhet - tették hozzá.

Az OMSZ előrejelzése szerint jövő hétfőig a napi maximum hőmérséklet meghaladja a 30 fokot. Az egész ország területére másodfokú hőségriasztást rendelt el az országos tiszti főorvos hétfőn. Paller Judit indoklása szerint hétfőtől a hétvégéig a napi középhőmérséklet az országban 25-27 Celsius-fok között valószínű, keddtől pedig több helyen - például a nagyvárosokban - ennél magasabb, 27 fok feletti átlaghőmérséklet várható több napon át.

Páldy Anna, az ÁNTSZ főigazgató-helyettese arra figyelmeztetett, hogy magas az UVB-sugárzás. A 7,5-es index extrém mértékben erős sugárzást jelent, a bőr ilyenkor védekezés nélkül már 10-15 perc alatt leéghet.

 

Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.