Fideszesek is butaságnak tartják a nenyi-határozatot
Az ellenzék által egységesen elutasított kormányhatározatot, vagyis, hogy a nemzeti együttműködésről szóló nyilatkozatot ki kell helyezni az államigazgatási szervek és a honvédség épületeiben, még a fideszes képviselők sem feltétlenül értékelik pozitívan. Ám kritikus megjegyzéseiket csak név nélkül vállalták.
„Ez a kormányhatározat egy sz.r, de most már presztízskérdés, hogy ne vonjuk vissza” – mondta a hvg.hu-nak egy vezető fideszes politikus, aki leplezetlenségéért cserébe azt kérte, ne írjuk le a nevét. Ugyanő arra hívta még föl a figyelmet, hogy amikor szerda délelőtt Orbán Viktor az LMP parlamenti frakciójának lesz a vendége, ez a kérdés szóba fog kerülni.
Egy másik, szintén vezető fideszes politikus formájában finomabban, tartalmában azonban keményebben fogalmazott. Úgy vélte: „ez a kormányhatározat egy butaság, amiből szépen ki kell hátrálni”. Arra a kérdésre, hogy ez nem lenne-e presztízsveszteség, úgy felelt: az lenne, „de ehhez ragaszkodni nagyobb presztízsveszteség, mint kijönni belőle”.
„Kockázatos lépés volt a kormányhatározat, mert rendkívül nagy a visszhangja” – közölte a hvg.hu-val egy fideszes parlamenti bizottsági elnök, aki elismerte: a szocialista ellen-törvényjavaslat „nem nélkülözi a szellemességet”. Szerinte szó sem lehet a kormányrendelet visszavonásáról, „mert az annak lenne a beismerése, hogy valami tévedés történt”.
Lázár János frakcióvezetőt szembesítettük frakciótársa fönti, az ellen-törvényjavaslatra vonatkozó véleményével. „Gyurcsány Ferenc egy olyan politikai kategóriába kezdett, ami a bunkóság kategóriával írható csak le” – színezte a képet Hódmezővásárhely polgármestere, aki szerint a kormányhatározatot nem kell visszavonni. „Akinek például nincs pénze arra, hogy kifizesse a villanyszámlát, a gázszámlát meg a devizahitelét tudja törleszteni, annak ez nem probléma. Azt gondolom, műbalhé. Nem ez az ország valós problémája” – tette hozzá.
Az egyik, a szélesebb közvélemény számára is nagyon ismert fideszes képviselő „nem szeret ideológiai vitákba belemenni”. Lázár Jánossal lényegében egyetértve, szerinte, míg a közvéleményt a kérdés különösebben nem érdekli, az értelmiségnek az ügy remek gumicsont. Úgy vélte: semmi másról nincs szó, mint a széles tömegeket sokkal inkább érdeklő és érintő témákról történő figyelemelterelésről. Ugyanő hozzátette: a kormányhatározat előírja ugyan az ötvenszer hetven négyzetcentiméteres keretet, de a nemzeti együttműködési nyilatkozat (nenyi) betűinek mérete nincs meghatározva, tehát az egészet akár mikroszkopikus betűkkel is lehetne írni. „Furcsa, hogy ezt eddig az ellenzék nem vette észre” – mondta.
„Semmi bajom nincs ezzel a kifüggesztéssel, jóllehet nem tudom, én hogy döntöttem volna, ha én döntök. Nem föltétlenül kell, hogy mindenkinek tessék, de az meglátásom, hogy az ezzel kapcsolatos támadások az embereket egyáltalán nem érdeklik” – csatlakozott Lázárhoz Tarlós István országgyűlési képviselő, a Fidesz fővárosi, városházi frakcióvezetője és főpolgármester-jelöltje, aki úgy tudja, hogy „a kormánynak semmi kifogása nincs az ellen”, hogy a Köztársasági Elnöki Hivatal, az Alkotmánybíróság és a bíróságok nem teszi ki a nenyit.
Megkerestük az LMP-t is. A frakció egyik tagja megerősítette a fideszes politikus által elmondottakat. Azt mondta: bár nincsenek az LMP-frakció és Orbán Viktor közti tárgyalásnak előre megbeszélt pontjai, „de nagyon valószínű”, hogy a nenyire vonatkozó kormányhatározat szóba kerül.
Szegő Péter