2010. június. 15. 18:59 Szegő Péter Utolsó frissítés: 2010. június. 15. 18:54 Itthon

A fideszesek az MKP politikáját bírálták, a kormányukét nem

A szlovákiai választások eredménye volt a témája a külügyi és határon túli magyarok bizottságának keddi zárt parlamenti ülésén, illetve az azt követő két sajtótájékoztatón. Az első sajtótájékoztatót Balla Mihály, a bizottság fideszes elnöke és Németh Zsolt külügyi államtitkár, a másodikat Kovács László, szocialista bizottsági alelnök tartotta. A zárt bizottsági ülésen értesülésünk szerint a fideszes képviselők is bírálták az MKP politikáját, de a magyar kormányt nem tartják felelősnek azok bukásáért.

A szlovákiai választások következményeiről még korai nyilatkozni, „figyelemmel kell kísérnünk, hogy hogyan fog a kormány megalakulni” – vélte Balla Mihály, aki szerint Robert Fico jelenlegi kormányfő nem fog tudni kormányt alakítani. Mint a külügyi bizottság fideszes elnöke hangsúlyozta, Magyarországnak párbeszédre, a vitatott kérdések tisztázására kell törekednie a megalakuló új szlovák kormánnyal.

„Szeretnénk üdvözölni a Szlovákiában bekövetkezett demokratikus fordulatot” – lépett a mikrofonhoz Németh Zsolt, aki „intenzív, problémamegoldó párbeszédre” igyekszik a leendő szlovák kormánnyal. Úgy folytatta: „Némi üröm az örömünkben, hogy a Magyar Koalíció Pártja (MKP), a felvidéki magyarok képviseleti szervezete megbukott, elvesztette parlamenti képviseletét.” Németh megköszönte az MKP képviselőinek eddigi tevékenységét és azon vágyának adott hangot, hogy az MKP meg tudjon újulni. Az államtitkár egyúttal gratulált a Hídnak. „Bízom abban, hogy a magyar érdekek képviseletére ezt a szervezet az elkövetkezendő időszakban készen fog állni” – tette hozzá.

A hvg.hu azt kérdezte Némethtől, hogy miért kért zárt bizottsági ülést – különös tekintettel a választási eredmények nyilvános voltára. A Némethnek föltett kérdésre Balla válaszolt: „Olyan részletkérdésről is beszéltünk, amely a későbbiekben az önkormányzati választáson is fontos lehet: hogy milyen együttműködéseket lehet prognosztizálni a következő időszakban. Ennek a részleteibe nem szeretnék belemenni” – mondta.

Lapunk arra is kíváncsi volt, hogy a Fidesz hibásnak érzi-e magát, amiért az MKP kiesett a szlovák Nemzeti Tanácsból. Balla erre a kérdésre nemmel felelt. „A magyar szavazatok megoszlottak” – hangsúlyozta. Németh hozzátette: „A magyar politika semmilyen felelősséget nem visel, hogy milyen módon zajlanak egy szomszédos országban a politikai folyamatok. Ha valamilyen hatással voltunk, akkor inkább segítettük a Magyar Koalíció Pártját. Nem igazán föladatunk, hogy ilyen befolyást bármilyen szinten és bármilyen viszonyban gyakoroljunk” – vélte.

Újságírói kérdésre Németh úgy felelt: a szlovák nyelvtörvény „kiemelkedő helyet foglal el” a két ország közötti problémák sorában. Hangsúlyozta: bízik abban, hogy a nyelvtörvény ügyében „kielégítő megoldás” születik.

Kovács László bizottsági alelnök, kétszeres volt külügyminiszter egyetértett a Fidesz politikusaival abban, hogy „a szlovákiai választások összességében kedvező eredménnyel végződtek” és az új kormánynak valószínűleg „nem a nacionalizmus lesz a jellemző irányvonala”. Kovács szerint az is jó hír, hogy az új kormánynak valószínűleg része lesz a Híd. Az ellenzéki külpolitikus szerint is sajnálatos, hogy a MKP kiesett a törvényhozásból. Szerinte ennek egyik oka a magyar kormányzat politikája, amelyre válaszul a most leköszönő szlovák kormány pártjai, így a Robert Fico kormányfő vezette Smer és a Jan Slota-féle SNS szívesen használták ki a magyar kártyát.

Ha a felvidéki magyar politikai erők nem lennének megosztottak, még erősebb lenne a magyar politikai képviselet Pozsonyban – vélte Kovács, aki hangsúlyozta az MSZP szolidaritását „mindkét magyar párt irányába”.

A hvg.hu felvetésére Kovács logikusnak nevezte azt az eshetőséget, hogy az őszi felvidéki önkormányzati választásokon a Híd és az MKP választási együttműködést kössön. Szerinte a magyar politikának mindkét pártot támogatnia kellene. Kovács bírálta Orbán Viktor miniszterelnököt és Martonyi János külügyminisztert, amiért közvetlenül a szlovákiai választások előtt az előbbi esztergomi, illetve az utóbbi pozsonyi tárgyalásain nem tárgyaltak a Híd képviselőivel „és ez valószínűleg visszafelé sült el”: sok felvidéki szavazó a Hidat szlovákiai magyar pártnak, míg az MKP-t „egy magyarországi párt ottani meghosszabbításának” tekintette.

Ha ez így van, tehát ha az MKP egy magyarországi magyar párt – nyilvánvalóan a Fidesz - meghosszabbítása, akkor az MSZP szempontjából nem jó-e, hogy kiestek a Nemzeti Tanácsból, kérdeztük Kovács Lászlótól, aki határozott nemmel felelt: „Az MKP kiesés a szlovákiai magyarok pozícióit gyengíti. Minket nem vezetnek belpolitikai szempontok. Minket az ottani magyarok sorsa szempontjából érdekel az egész, tehát olyan megoldásokat keresünk, amik nekik jó.”

A bizottsági ülésről még annak vége előtt pár percre kijövő Dorosz Dávid, a bizottság egyetlen LMP-s tagja is nyilatkozott a hvg.hu-nak. A fiatal politikus azt mondta: kifejezetten Németh Zsolt kérése volt az ülés zárttá nyilvánítása. „Gondolom azért, mert a szlovákiai pártok eredményeit és Magyarországhoz fűződő viszonyát is tárgyaljuk.”

Volt-e arról szó, hogy a fideszes többség hogy ejtse az MKP-t és hogy vegye föl a kapcsolatot az általa eddig teljesen elhanyagolt, sőt, időnként ellenségesen kezelt Híddal? – kérdezte lapunk. A zárt ülésre való tekintettel Dorosz erre nem kívánt válaszolni, de azt elmondta, szerinte a Fidesz részéről rossz stratégia volt csak az MKP mellett kiállni. Az ellenzéki külpolitikus példaként Semjén Zsolt minapi esztergomi kijelentését említette, mely szerint a Híd nem magyar párt. Azt mondta: pártja nem örül az MKP elhullásának, mert így majdnem száztízezer magyar szavazat veszett el. „Jobban örültünk volna, ha mindkét magyar párt bent van, hisz annál több magyar képviselő lett volna.” Úgy fogalmazott: az eddigi húsz magyar képviselő helyett a Híd tizennégyet delegálhat a Nemzeti Tanácsba, akik közül hét magyar. „Mindenféleképpen ez veszteség” – tette hozzá. Az LMP azt szeretné, hogy – habár a két felvidéki magyar párt között nagyon rossz a viszony – az őszi önkormányzati választáson a két párt „esetleg szövetségben, együttműködve” indulna el. A bizottsági ülésen sem az MKP, sem a Híd nem képviseltette magát – tudtuk meg Dorosztól.

Egy név nélkül nyilatkozó ellenzéki bizottsági tag megerősítette azt a felvetésünket, hogy a zárt ülésen szóba kerültek az MKP-nak a kampány során elkövetett, a Nemzeti Tanácsból való kiesést eredményező hibái, konkrétan az, hogy a kampány során nem programjuk ismertetésére, hanem a Híd elleni támadásra, ezen belül a Híd magyarpárti mivoltának megkérdőjelezésére fókuszáltak. Forrásunk szerint a bizottságban fideszes politikusok is bírálták az MKP-t, azonban a párt kudarcát „még véletlenül sem hozták összefüggésbe a saját szerepükkel”.

Szegő Péter

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?