2010. június. 13. 14:01 MTI Utolsó frissítés: 2010. június. 13. 15:57 Itthon

Magyarországi pártvélemények a szlovák választásról

A nem hivatalos választási végeredmény alapján a két eddigi és újra parlamentbe jutott koalíciós párt (Smer és a SNS) és a négy ellenzéki párt (SDKU, a SaS, KDH, Híd) között a mandátumok megoszlása 71-79 az ellenzék javára a szlovák parlamentben. Az MKP viszont nem jutott be, e tények kapcsán a magyarországi pártok is kifejtették a véleményüket.

A szlovákiai választáson a Magyar Koalíció Pártjára (MKP) ütött vissza a magyar állampolgárság könnyített megadásáról szóló törvény parlamenti vitájának és elfogadásának szerencsétlen időzítése - értékelte a szlovák választás eredményét Kovács László (MSZP) országgyűlési képviselő, volt külügyminiszter és uniós biztos vasárnap az MTI-nek.

"Sajnos megtörtént az, amitől az MSZP tartott, amit megpróbált megakadályozni" - fogalmazott. Emlékeztetett rá: "az MSZP javasolta, hogy a magyar parlament a kérdést csak a szlovákiai választás után tűzze napirendre, mert okkal tartott attól, hogy ez a választási kampányban a magyar kártyát előszeretettel használó nacionalisták malmára hajtja a vizet, és gyengíteni fogja a két magyar párt esélyeit".

"Ráadásul a rossz időzítés a nacionalizmussal egyébként nem vádolható szlovák jobbközép ellenzéki pártokat is arra késztette, hogy - ha mérsékeltebb hangnemben is, de - bekapcsolódjanak a magyarellenes versenybe" - mondta. Mint mondta, "a Fidesz önző érdekből korábban a romániai magyarságot osztotta meg, gyengítve ezzel az RMDSZ pozícióit, később ugyanezt tette a szlovákiai magyarsággal is".
 
"Romániában a Fideszhez kötődő csoport maradt alul, de a szakadás az RMDSZ pozícióit is gyengítette. Most ugyanez történt Szlovákiában is: a Fideszhez szorosabban kötődő Magyar Koalíció Pártja nem került be a törvényhozásba, míg az önállóságára jobban vigyázó, a magyar-szlovák viszony javításán dolgozó Híd Párt eddigi legjobb eredményét érte el" - fogalmazott Kovács László.

Kovács hangsúlyozta: az MSZP a történtekért Orbán Viktor miniszterelnököt, Martonyi János külügyminisztert és a kormányt tartja felelősnek, akik "nemcsak az MSZP halasztási javaslatát hagyták figyelmen kívül, de a két szlovákiai magyar párt kérését is". Az MSZP továbbra is szolidáris a két szlovákiai magyar párttal és minden lehetséges módon támogatja őket. A szocialista párt - szavai szerint - ugyancsak dolgozni kíván a magyar-szlovák viszony javításáért, "a legutóbbi időkben újra felerősödött feszültség enyhítéséért".

LMP: Fico számára nem kötelező Slotáékkal kormányt alakítani

Hiába szerepelt a vártnál jobban a Robert Fico által vezetett Smer, a szlovák miniszterelnöknek az SNS meggyengülése miatt nem kötelező korábbi partnerével, Ján Slotával koalícióra lépnie - értékelte a szlovákiai választásokon kialakult helyzetet Mile Lajos. Az LMP képviselőjének véleménye szerint Vladimir Meciárék kiesése segítheti a magyar-szlovák viszony normalizálódását. Megjegyezte, akár az is elképzelhető lenne, hogy az ellenzéki pártok viszont össze tudnak fogni és közösen szereznek többséget. Mile Lajos sajnálatosnak nevezte, hogy a Magyar Koalíció Pártja (MKP) kiesett a parlamentből. Úgy fogalmazott, ez is azt mutatja, hogy "a Fidesznek finomítania kellene az ilyen irányú külpolitikai tevékenységét, mert nem szerencsés, ha egyértelműen kiállnak egy párt mellett".

Külön örömét fejezte ki Mile, hogy a Vladimir Meciar által vezetett HZDS-LS nem került be a parlamentbe, mert véleménye szerint ez talán a magyar szlovák viszony normalizálását is segítheti. Slotáék bejutásáról azt mondta, a magyar kártya és a nacionalista hangulatkeltés elég volt hozzá, hogy még "éppen átlépjék" a bejutási küszöböt, de már látszik, hogy nem olyan fajsúlyos tényezők, mint korábban voltak, és mindenféleképpen gyengült a szerepük.

Semjén Zsolt: teljesen átrendeződött a szlovákiai politikai mező

Teljesen átrendeződött a szlovákiai politikai mező, de a magyar kormány üdvözli azt, hogy várhatóan a jobbközép fog kormányt alakítani, és azt is, hogy a Híd-Most párt bekerült a törvényhozásba - értékelte a szlovák választás eredményét Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes vasárnap az MTI-nek.

A Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP) elnöke kifejtette: "Reméljük, hogy a jobbközép tud kormányt alakítani, amire egyébként a társadalmi támogatottsága megvan. Az nagyon nagy eredmény, hogy a jobbközép fog tudni kormányt alakítani, ezt mindenképpen üdvözöljük".

Nyilván nem titkoljuk, hogy örültünk volna, ha a Magyar Koalíció Pártja (MKP) is ott van a szlovákiai törvényhozásban, annak viszont örülünk, hogy a Híd bekerült - fogalmazott.

Lendvai kontra Semjén

Lendvai Ildikó, az MSZP távozó elnöke vasárnapi sajtótájékoztatóján azt mondta, a Fidesz politikája "konfliktuskeltő", s szerinte ezt mutatják a szlovákiai választások eredményei is, az, hogy a szlovákiak magyarság egyik pártja nem jutott be a parlamentbe. A szocialista politikus szerint a kormányoldal a határon túli magyar szervezetekkel való egyeztetés nélkül hozta meg a rájuk is vonatkozó törvényeket, s ezzel a felvidéki magyarságot a konfliktusok középpontjába helyezte.

Erre reagálva Semjén Zsolt azt mondta: ez "Lendvai Ildikónak a teljesen önkényes és a tényektől függetlenített értelmezése".

"A kettős állampolgárság kérdése a magyar szuverenitás kérdése, amelyet a határon túli magyar vezetők mindig is támogattak" - jegyezte meg. Hozzátette: "valószínűleg a szocialista párt a saját rossz lelkiismeretét próbálja ezzel nyugtatni és megpróbálja elfedni azt a tényt, hogy noha a szocialista párt többsége támogatta a kettős állampolgársági törvényt, most mégis visszarendeződnek Gyurcsány Ferenc mögé".

Jobbik: gyengült a felvidéki magyarság képviselete

Lényegesen gyengült a felvidéki magyarság politikai képviselete azzal, hogy a szombati választás eredményeként a Magyar Koalíció Pártja kiesett a szlovákiai törvényhozásból - értékelte a választást Szávay István, a Jobbik nemzetpolitikai kabinetjének vezetője vasárnap. A Jobbik országgyűlési képviselője az MTI-hez eljuttatott közleményében azt írta: a párt "magyar szempontból rendkívül rossznak, ugyanakkor számos okból igen elgondolkodtatónak tartja" a szlovák választás eredményét.

"A korábbi vitáin felülemelkedni nem tudó, ezért pártszakadást elszenvedő, és választási kampányában saját program hirdetése helyett inkább főbb riválisát szapuló, a választási vitákat rendre elkerülő Magyar Koalíció pártja kiesett a törvényhozásból. Ezzel lényegesen gyengült a felvidéki magyarság politikai képviselete" - szögezte le.

Hozzátette: ennek a kudarcnak "egyértelmű részese Orbán Viktor és Martonyi János is, akik határozott kiállása a párt mellett épp ellentétes hatást ért el: nem a jobb eredményt segítette, hanem a bukás esélyét növelte". Mint írta, az MKP vezetésének lemondását követően "még van esély arra, hogy a párt újragondolja és újraépítse saját magát, és az őszi helyhatósági választásokon legalább részben megőrizze pozícióit, ezzel biztosítsa megmaradását", ehhez a "nem kis feladathoz" párt "sok sikert kíván" az MKP-nak.

Szávay István szerint nyolc százalék feletti eredményével a választás egyik győztese "a szintén magyar pártnak mondott Most-Híd lett", a 14 fős frakcióban azonban fele-fele arányban foglalnak helyet magyarok és szlovákok. "A saját identitását is nehezen meghatározó párt bizonyára tagja lesz az új kormánykoalíciónak, ezáltal elvileg magyar politikusok is fontos pozícióhoz juthatnak" - tette hozzá.

Megjegyezte: a Jobbik szerint azonban "erősen kérdéses, hogy a Híd mennyire lesz majd képes, és egyáltalán mennyire áll majd szándékában a felvidéki magyarság megmaradását elősegítő célokat határozottan felvállalni, így kiállni a szabad magyar nyelvhasználatért, az oktatásért valamint a kulturális és területi autonómiáért".

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?