2010. június. 10. 12:26 MTI Utolsó frissítés: 2010. június. 10. 12:53 Itthon

Minden idők második legnagyobb árhulláma tart Szolnok felé

A Tisza Tiszapalkonyánál tetőzött, az ár Szolnok felé tart, ahol tíz méter körüli szinten, hétfőre vagy keddre várják a tetőzést − közölte a Vízügyi és Környezetvédelmi Központi Igazgatóság Országos Műszaki Irányító Törzs.

A közlemény szerint minden idők második legnagyobb árhulláma vonul le a Közép-Tiszán. Szolnoknál a várható, ezer centiméter körüli tetőzés mintegy negyven centiméterrel marad csak el a valaha mért legnagyobb vízszinttől. A folyó Tiszapalkonyánál tetőzött, és már Kiskörén, valamint Tiszaroff térségében árad "meredeken".

Borsod-Abaúj-Zemplén megyében a lassú apadás miatt fellélegezhetnek a védekezők, ám a Sajó, a Hernád és a Bódva térségében elrendelt rendkívüli készültség még életben van.  Csütörtökön a folyók közül már csak a Duna és a Tisza árad, továbbá a Lónyay főcsatorna tetőzik, a többi folyó már apad.

A Duna Budapesten és felette gyorsan apad, már csak Esztergom térségében van másodfokú készültség. A fővárosban ma reggel 748 centiméter volt a vízállás, ez csaknem 80 centiméterrel alacsonyabb, mint a hét elején mért tetőzés idején. A rakpartról várhatóan péntek délután vonul le az árhullám. A dunai árhullám tetőzése jelenleg Paks térségében jár, a Baja környéki védvonalakon már elrendelték a harmadfokú készültséget.

A belvízzel elöntött területek nagysága a kedvező időjárás és a védekezés hatására némileg csökkent, jelenleg 204 ezer hektár, annak több mint a fele, 104 ezer hektár vetés- és szántóterület.

Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.