2010. június. 09. 15:20 hvg.hu Utolsó frissítés: 2010. június. 10. 11:59 Itthon

BKV és bérmegállapodás: egy aláírás hiányzik

Néhány nappal ezelőtt arról tájékoztatta a BKV humánpolitikai igazgatója az érintetteket, hogy bár a menedzsment és egy kivételével minden szakszervezet aláírta a bérmegállapodást, az nem lép hatályba. Ennek oka éppen az egyetlen távolmaradó, FÜRST néven bejegyzett közlekedési szakszervezet, Bartha Pállal az élén. Ezzel a fél éve zajló tárgyalások eredményeként kialkudott év végi 45 ezer forint juttatás, s az átlagosan 1 százalékos béremelés került veszélybe. Bartha Pál azonban azt mondja, azokért küzdenek, akik ebbena hónapban nem kaptak fizetést.

„Értetlenül állunk a helyzet előtt, hiszen nem jelezte nekünk senki, hogy kifogása lenne a megállapodás tartalmával kapcsolatban”- mondta lapunknak Bolla Tibor, a BKV gazdasági vezérigazgató-helyettese, hozzátéve: a bérmegállapodás aláírása nem kötelező, de ennek hiányában is dönthet úgy a munkaadó, hogy egyes juttatásokat jóváhagy. „Egyelőre azonban nem folyt ezzel kapcsolatban mérlegelés. A megállapodás július 1-gyel lépne életbe, addig még megtörténhet az aláírás”- magyarázta Bolla Tibor. Arra a kérdésre, hogy terveznek-e a FÜRST-tel egyezkedni, vagy közvetíteni a szakszervezetek között, azt válaszolta: ez nem az ő dolguk, talán az érdekképviseleti szervezeteknek sikerül meggyőzni a Bartha Pál vezette csoportosulást.

Bartha Pál ugyanis a FÜRST elnöke, aki ugyan 2007-ben nyugdíjba vonult, de idén június 30-ig vállalta a szakszervezet vezetését, július 1-től azonban távozik. "Nem kapok ezért a tisztért semmilyen fizetést, s egészségi állapotomra tekintettel át is adom a helyet a fiataloknak, s persze remélem, hogy sikerül a hónap végéig aláírni a bérmegállapodást"- mondta lapunknak.

Többféle verzió is kering azzal kapcsolatban, hogy miért várat magára az aláírás, szeméyles ellentéteket és folyamatban lévő ügyeket is említenek. Forrásaink úgy tudják:  Bartha Pál először azt kifogásolta, hogy a májusi dupla fizetés visszautalásáról értesítő levél nem volt megfelelő hangnemben és jogszerűen megfogalmazva, ezért a cég egy általa is jóváhagyott újabb levelet postázott a munkavállalóknak. Bartha azonban ezt követően sem írta alá a szerződést. Bartha Pál azt mondja: a történet messze nem ilyen egyszerű. "A duplán utalt bérek visszafizetésekor, amikor egyáltalám nem a munkavállalók hibáztak, sokan nem kaptak részletfizetési lehetőséget. Ennek eredményeként vannak, akik most a hónap elején csak néhány ezer forintos fizetést vehettek fel, ilyet nem lehete csinálni családfenntartó emberekkel. Ezért kértük a cég vezetésétől, hogy rendezze ezt a helyzetet, de ez sajnos nem történt meg, s közel 1500-2000 ember került nagyon nehéz helyzetbe"- indokolja az aláírás elmaradását. Azt meséli, hogy többször kérték Bolla Tibortól, hogy engedélyezze a részletfizetést, de állítása szerint erre nem adott lehetőséget, illetve ahhoz a feltételhez kötötte, hogy a munkavállaló mutassa be számlakivonatát, s ennek alapján dönt majd a cég. "Ez törvénytelen. Ennek kapcsán egyeztünk meg  a humánpolitikai igazgatóval, Juracsik Zoltánnal arról, hogy egy levelet küldönk a munkaadói jogkört helyben gyakorlóknak, hogy az adott munkavállaló helyzetére tekintettel engedélyezzék a részletfizetéseket"- meséli Bartha, hozzátéve, hogy  addigra sokan - figyelmetlenségből vagy tájékozatlanságból - aláírták az egyösszegű visszafizetést. Elmondása szerint Kocsis István vezérigazgatótól május végén ígéretet kaptak a helyzet kivizsgálására, de egyelőre Bartha szerint ez nem történt meg.

„Tizenkétezer ember bérét érinti ez az aláírás, ami sokak esetében nem is az átlagos havi 2000 forintos béremelés, hanem a pótlékokkal együtt havi 4000 forint is lehet” – mondta lapunknak Gulyás Attila, a Városi Tömegközlekedési Dolgozók Szakszervezeti Szövetségének (VTDSZSZ) elnöke, aki gyors számolással arra jutott, hogy ez fél év alatt egy munkavállalónál 60-90 ezer forint is lehet. Arra a kérdésre, hogy igyekeznek-e egyezkedni, nyomást gyakorolni a FÜRST-re, azt mondja: csak a nyilvánossággal tudnak nyomást gyakorolni, ezért is tudatták hírlevelükben tagságukkal, hogy mi a helyzet. Bartha Pál szerint azonban ezek túlzó számítások. "Sajnos 2000 forint nagyon kevés, s ha az adóterheket is vesszük, akkor ezek  a számok még inkább helytelenek"- mondja. Hozzéteszi: a kollektív szerződés eredményeként a 6000 forint cafeteria, a nyugdíj- és egészségpénztári befizetések, valamint az életbiztosítás így is jár a munkavállalóknak, ez nem függ a bérmegállapodástól. Arra a felvetésre, amelyet forrásaink is nehezményeztek, hogy miért kötötte össze ezt a két ügyet, azt mondja: tudja, hogy nem szerencsés a helyzet, de véleménye szerint az elvileg július elsején életbe lépő bérmegállapodás aláírásáig még van idő.

 

Hirdetés
Gazdaság hvg.hu 2024. december. 01. 07:00

És akkor Varga Mihály állást váltott, a hitelminősítő pedig beszólt a magyaroknak

Pénteken végre felszállt a fehér füst, Orbán Viktor Varga Mihályt választotta a jegybankelnöki posztra, miközben Matolcsy György máris azt jósolja, hogy az évtized két legjobb éve vár ránk. Még aznap este a Moody’s kemény kritikával illette a magyar gazdaságpolitikát. A kormány arra épít, hogy végre sikerül költekezésre bírni az óvatoskodó országot. Persze, csak úgy lehet többet költeni, ha van miből. A hároméves bérmegállapodás ezt segítené, feltéve, ha a lakhatási válság és az újabb inflációs hullám el nem viszi az egészet. Ez a HVG heti gazdasági összefoglalója.