Mit jelent az önkormányzati törvény módosítása?
A Forum Politicum Intézet legújabb elemzése a Parlamentben kedden elfogadott önkormányzati törvényt mutatja be és elemzi várható hatásait. Eszerint az induláshoz szükséges ajánlások számának, a listaállítás kritériumainak, a bejutási küszöbnek a növelése valamint a képviselők számának csökkentése megnehezíti a kis pártok bejutási esélyeit a helyi önkormányzatokba, ugyanakkor a törvénymódosítás megfelel a kevesebb önkormányzati képviselőt óhajtó választói akaratnak és olcsóbbá teszi a politikai rendszer működését.
Mint a Forum Politicum elemzése rámutat, a megyei testületekbe kerüléshez szükséges bejutási küszöb 4 százalékról 5 százalékra emelése, a jelölté váláshoz szükséges ajánlószelvények számának növelése és a listás mandátumok számának csökkenése egyaránt a kisebb pártok, helyi szervezetek számára hátrányos.
Az elemzés egy konkrét város, a politikailag több szempontból is érdekes Pápa városának választási eredményei alapján szemlélteti is a várható változásokat. (Pápa a szülőhelye Kövér Lászlónak és Gyurcsány Ferencnek, illetve 1990 óta Pápa város polgármestere az illetékes bizottság elnöke Kovács Zoltán.) A jelenleg is működő 23 fős testületbe 14-en a Fidesz, 8-an az MSZP, 1 fő pedig az MDF jelöltjeként jutott be. A kormány által május 17-én benyújtott új önkormányzati választási törvény értelmében 2006-ban 14 fős testülete alakult volna a városnak, ahol 11-en a Fidesz-t, 3-an pedig az MSZP-t képviselnék. Az elemzésből az is kiderül, hogy a 2010-es tavaszi eredmények őszi megismétlődése esetén a megváltozott törvény alapján Pápán a Fidesznek 10, az MSZP-nek 2, a Jobbiknak és az LMP-nek 1-1 képviselője lenne.
A tanulmány megállapítja, hogy ha csökken az esély helyben ismert személyek, vagy kis pártok jelöltjeinek a bejutására, akkor nehezebb lesz a kisebb pártoknak a 2014-es parlamenti választások során akárcsak jelölt-jelölteket is találniuk. Ezzel végsősoron a politikai
párt-elitek helyzete stabilizálódik, nem lesznek, vagy legalábbis kevesebb eséllyel, alulról magukat fölépítő, önkormányzati ügyekben jártas új, fiatal politikusaik. Ugyanakkor az országgyűlési választási rendszer tervezett átalakítása miatt nem is lesz szükség a továbbiakban minden pártnak 176 helyi politikusra, mivel jelentősen csökken az egyénik száma, s várhatóan egyszerűsödik az országos listáról való bejutásuk. Mindezek fényében a tervezett változtatások mellett nehezebbé válik a kisebb pártok mandátumszerzése a helyi és megyei testületekben is, ezáltal kevesebben vehetnek részt a döntési folyamatban. Ugyanakkor a törvénymódosítás révén a választói akaratnak megfelelően csökken az önkormányzati képviselők száma és mindez olcsóbbá is teszi a politikai rendszer működését.
Forum Politicum/hvg.hu