Halálos detonáció: részben ejtették a vádat
Ejtette az ügyész a robbanóanyaggal való visszaélés vádját a hat évvel ezelőtt Törökbálinton történt detonáció miatt indult eljárásban. A Pyro-Technik Kft. jelenlegi ügyvezető igazgatóját bűncselekmény hiányában mentette fel a bíróság, a cég három munkatársával szemben pedig a több ember halálát okozó gondatlan veszélyeztetés vádja maradt fenn.
Három évvel ezelőtt kezdődött a törökbálinti petárdaraktár-robbanás ügyének tárgyalása a Budakörnyéki Bíróságon. Akkor a Pest Megyei Főügyészség több ember halálát okozó, foglalkozás körében elkövetett gondatlan veszélyeztetés vétségével és robbanóanyaggal való visszaélés bűntettével vádolta a Pyro-Technic Kft. négy vezetőjét. Mára már maga az ügyészség látja másképp a történteket.
A vádhatóság korábbi álláspontja szerint a 2004. augusztus 5-én a törökbálinti volt Mechanikai Művek területén lévő pirotechnikai raktárban bekövetkezett robbanás oka az volt, hogy megsértették a raktárépületnek és a raktározási szabályoknak a pirotechnikai tevékenység végzésére vonatkozó szigorú szabályait, valamint a raktárépületben engedély nélkül tároltak fekete lőport. A robbanáshoz a raktárépület szerkezetének kialakítása, a szikramentes padozat részleges hiánya, a tárolási, raktározási szabályok figyelmen kívül hagyása vezetett. A mintegy hetven kilogramm feketelőpor és 230 kilogramm robbanóképes anyag detonációja miatt a tűzijáték-szolgáltatással és kereskedelemmel foglalkozó Pyro-Technik Kft. három munkatársa életét vesztette, további öt ember nyolc napon belül, egy személy pedig nyolc napon túl gyógyuló sérülést szenvedett.
A történtek miatti személyi felelősség tekintetében az ügyészség számos dolgot rótt fel a cég vezetőinek. Többek között úgy látta, Tóth Ferenc elsőrendű vádlott, a Pyro-Technik akkori ügyvezető igazgatója, a másodrendű vádlott, a cég műszaki igazgatója és a harmadrendű vádlott, a kft. üzemeltetési vezetője a munkaköri leírásukból fakadó kötelezettségeikkel szemben megszegték a rájuk vonatkozó foglalkozási szabályokat. A vádhatóság szerint a vádlottak nem gondoskodtak arról, hogy a raktározás a vonatkozó előírásoknak megfelelően történjen, a másod- és harmadrendű vádlottat közvetlen felelősség terheli azért, mert nem szervezték meg, és nem hajtatták végre a beosztottakkal az összes biztonsági előírást. Az elsőrendű vádlott, Tóth Ferenc pedig nem gondoskodott arról, hogy a kft. által végzett gazdasági tevékenységek ellátásához szükséges, érvényes szakhatósági engedélyeket beszerezze.
Mindezekhez képest a tárgyalásokon meghallgatott tanúk vallomásai és szakértők véleménye alapján a 2010. június 1-jén maga az ügyész ejtette a jelenlegi ügyvezető igazgatóval, Lengyel Gáborral szemben a robbanóanyaggal való visszaélés vádját, így őt bűncselekmény hiányában fel is mentették. Három vádlott-társa is mentesül ezen vádpont alól, de velük szemben még fenn áll a több ember halálát okozó gondatlan veszélyeztetés vádja.
Az ügyész indoklása szerint azért kellett ejteni a robbanóanyaggal való visszaélés vádját, mert a feketelőpor pirotechnikai célú alkalmazása esetén pirotechnikai alapanyagnak tekintendő. Polgári terméknek minősül, aminek gyártását – a Kormányrendeletnek megfelelően – az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) engedélyezi. Az ORFK Közbiztonsági Főigazgatóságának Rendészeti Osztálya engedélyezte, ezért az ügyészség megállapította, hogy a cég peremartoni telephelyén szabályszerűen tárolták a feketelőport.