2010. május. 25. 11:05 MTI Utolsó frissítés: 2010. május. 25. 12:27 Itthon

Elkezdődött a miniszterjelöltek meghallgatása

Ma kezdődtek, és péntekig tartanak a leendő Orbán-kormány miniszterjelöltjeinek parlamenti bizottsági meghallgatásai. A tervek szerint Orbán Viktor szombaton teszi le a miniszterelnöki esküt, majd javaslatot tesz Sólyom László köztársasági elnöknek a miniszterek kinevezésére, és ha az államfő kinevezi a tárcavezetőket, a miniszteri eskütételek is megtörténhetnek szombat délután. Az új kabinetnek nyolc minisztere lesz.

Hende: a honvédség utat tévesztett

A magyar honvédség több tekintetben utat tévesztett, sok feladatra, amelyeket a törvény meghatároz a számára, csak korlátozott mértékben képes - mondta Hende Csaba leendő honvédelmi miniszter kedden a fővárosban az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságának ülésén. A honvédelmi tárca vezetői posztjának várományosa a kinevezés előtti meghallgatásán azt mondta, hogy hiányosak például azok a képességek, amelyek az ország védelmét garantálnák, nem megfelelő a felszerelés és a kiképzés, ráadásul morális válság is megrázta a honvédséget és a minisztériumot. "Akkor lehetek sikeres, ha ezt a morális válságot felszámolom és a közbizalmat helyreállítom" - hangsúlyozta a miniszterjelölt. Hende Csaba miniszterré való kinevezését a bizottság hét igen és egy tartózkodás mellett támogatta.

Matolcsy: fenntartható deficitcél kell

A pénzügypolitika három fő feladata az államadósság szintjének csökkentése, a fenntartható államháztartási deficitcél elérése és az euró bevezetése - mondta Matolcsy György nemzetgazdasági miniszterjelölt a kinevezését megelőző meghallgatáson. A célok teljesítését foglalkoztatáspolitikai eszközökkel, 10 év alatt 1 millió új munkahely létrehozásával és a gazdasági növekedés újraindításával, továbbá a beruházások bővítésével kívánják elősegíteni.

A reálgazdasági folyamatok alapján 4,5 százalékos jegybanki alapkamatot tartana indokoltnak Matolcsy György, aki szerint a tervezett 3,8 százalékos államháztartási deficittel szemben az új kormány öröksége "lényegesen súlyosabb", amelyet a jelenlegi adósságválságok okozta feszült helyzetben Magyarország nem engedhet meg, feltétlen orvosolni kell.

A nemzetgazdasági miniszterjelölt kinevezését megelőző meghallgatáson az Országgyűlés költségvetési bizottságában kedden az első jeleket riasztónak nevezte, ide sorolta az önkormányzati szektor 1000 milliárd feletti adósságterhén túl azt, hogy működőképességük csak augusztusig, szeptemberig tart ki. Szerinte újabb és újabb fekete foltokra derül fény, ide sorolta a Malév és a Munakerőpiaci Alap helyzetét.

Az új kormány öt eszközzel kívánja segíteni a pénzügypolitikát: a bürokrácia és az adószint csökkentésével, belföldi piacteremtéssel, az uniós források gazdaságba való átcsoportosításával és olcsóbb hitellehetőséggel.

Réthelyi: a kultúra képviselete magasabb szinten

A kultúra képviselete magasabb szintre került a Nemzeti Erőforrás Minisztériumában (NEM) - hangsúlyozta Réthelyi Miklós miniszterjelölt keddi meghallgatásán; kinevezését a bizottság többsége támogatta. Mint a miniszterjelölt emlékeztetett, a kultúrát, az oktatást, az egészségügyet, a sportot és a szociális ügyeket összefogó egységes tárca előzmények nélküli a magyar közigazgatás történetében, az öt ágazat azonban számos szálon kapcsolódik egymáshoz. Réthelyi szerint a kormányzat egy sokszínű, strukturált kulturális intézményrendszert kíván működtetni, és ennek érdekében együttműködik a kulturális élet valamennyi szereplőjével.

Fellegi: koncentrált erőforrások, egységes vagyongazdálkodás

Az erőforrások koncentrálását, az egységes vagyongazdálkodást és a fejlesztési források gyors és hatékony felhasználását emelte ki a nemzeti fejlesztési minisztérium feladatai közül a tárca élére kijelölt Fellegi Tamás az Országgyűlés gazdasági és informatikai bizottságában tartott meghallgatásán kedden. Az állami vagyonnal való gazdálkodásban az egyszemélyi felelősséget, az átláthatóságot és az elszámoltathatóságot említette elsődleges szempontként a leendő miniszter. A bizottsági ülésen 18 igen, hat nem és egy tartózkodással támogatták Fellegi Tamás kinevezését nemzeti fejlesztési miniszterré.

A közszolgáltatásban nem a profitmaximalizálás az elsődleges szempont; felülvizsgálják a közszolgáltatási szerződéseket, hogy csökkentsék a lakosság terheit. A leendő miniszter elmondta: jogállami keretek között vizsgálják felül ezeket a szerződéseket, amiről az egyeztetéseket már megkezdték.

Az új kormány biztosítja a fejlesztési forrásokat azokhoz a pályázatokhoz, amelyekre már beadták az ajánlatokat, vagy már megtörtént az elbírálásuk is, de felülvizsgálja az egyedi kormánydöntéssel kiemelt beruházásnak minősített projektek támogatását - mondta képviselői kérdésekre válaszolva Fellegi Tamás kijelölt nemzeti fejlesztési miniszter az országgyűlés gazdasági és informatikai bizottságában kedden.

Hirdetés