Magyar imázskampány a 2011-es EU-elnökség idején
Magyarország imázsát akarják javítani azok a tanácsadócégek és városfejlesztési szakemberek, akik közösen indítják el az Eleven Programot - hangzott el a szervezők szerdai sajtótájékoztatóján. A program elsősorban Budapest és a Duna szerepét emelné ki, de fel akarják hívni a figyelmet az óbudai gázgyár és a Rákosrendező környékének fejlesztésére is. Mindemellett majálisszerű programokat is szerveznének, amelyek a nagyközönség érdeklődését is felkeltik.
"A 2011-es magyar EU-elnökségre való felkészülés, a hazánkra irányuló felfokozott figyelem lehetőséget teremt egy alulról építkező országos mozgalom elindítására", amely ösztönzi az ország és a központi régió pozíciójának javítását - vélik a most alakult konzorcium, az Eleven résztvevői. Állami és önkormányzati szervek mellett elsősorban a magántőkét szeretnék megnyerni a szervezők - mondta Baráth Gergely, a Lex Koan kommunikációs ügynökség ügyvezető igazgatója. Terveik között szerepel a 2011-es magyar EU-elnökség idején olyan városfejlesztési projektek bemutatása, amelyekhez befektetők érdeklődését várják. Az önkormányzatok közül máris bekapcsolódna a programokba Óbuda, Szentendre, Csepel és Budafok, de más kerületek és települések jelentkezését is várják.
Baráth szerint a nagyobb bemutatandó városi projektek közé tartozik az óbudai gázgyár területének hasznosítása és a Rákosrendező vasúti megálló környékének fejlesztése. Jáki Mónika, a REevolution Consulting munkatársa arról beszélt, hogy az Urbitális Majális és a DunaPest rendezvények mintájára 2011-ben gyakorlatilag féléves majálist, fél évig tartó fesztivált szerveznének. Mindennek keretében a foghíjtelkek fejlesztési lehetőségeire is fel akarják hívni a figyelmet. Ezeken a telkeken a magánbefektetők mutathatják be saját terveiket.
Gauder Péter, a Studio Metropolitana Nonprofit Kft. vezetője arról beszélt, hogy a rendezvénysorozat "házibuliszerűen" szerveződik, mindenki hozhatja a saját projektjét, amelyre fel szeretné hívni a többiek figyelmét. Gauder úgy véli, hogy a gazdasági válságból kilábalva a befektetők a korábbitól eltérően nagyobb projekteket keresnek, ezért Magyarország számára nagyon fontos, hogy összehangolt képet kommunikáljon a nemzetközi beruházók felé. Az Eleven konzorciumban az MTI szerint részt vesz egyébként az ITD Hungary Zrt. és a Regionális Fejlesztési Holding Zrt. is. Az Eleven program szakmai és művészeti események, kiállítások, köztéri akciók, tudatosságnövelő programok, fesztiválok és konferenciák sorozata, amelyek a hivatalos EU-elnökségi program témáira épülnek, vagy azokat egészítik ki.
Az Eleven Programnak egyelőre nem sok köze van azokhoz a hivatalos rendezvényekhez, amelyeket a magyar kormány tervez 2011-re. A HVG hetilap nemrégiben írt például arról, hogy Budapest mellett Visegrádon, Szegeden és Balatonfüreden is rendezhetnek hivatalos tárgyalásokat a magyar EU-elnökség idején. A hetilap szerint Budapesten lesz például az Európai Bizottság és a kormány közös, elnökségindító, 2011. januári értekezlete, és itt találkozik az év májusában a 27 uniós kormányfő a keleti partnerországok vezetőivel. A kormányzati tervek szerint a félév során esedékes közel negyven – alkalmanként egy-két napos – úgynevezett informális, vagyis döntés-előkészítő miniszteri találkozó közül pedig néhányat ugyancsak Budapesten, valamint Visegrádon tartanának.
A különböző tagállamok eltérően oldották meg eddig az EU-elnökség lebonyolítását. A takarékos Szlovéniában 2008-ban a fővároson kívül csak az ahhoz közeli Brdo városába korlátozták a rendezvényeket. Csehországban viszont idén az első félévben a tervezett kétszeresébe, 130 millió euróba került a lebonyolítás, mert túl sok helyszínre szerveztek programokat. A Bajnai-kormány is beadta már a derekát - írta a HVG. Budapest és Visegrád mellett szerepel a miniszteri tanácsülések valószínű helyszínei között Szeged, és bejött a képbe Balatonfüred is. A még nem végleges forgatókönyv szerint e helyszíneken 15 miniszteri szintű tanácsülést tartanának, összesen 27 ülésnappal, kulturális kísérőrendezvényekkel megtoldva.