2010. március. 25. 01:56 MTI Utolsó frissítés: 2010. március. 25. 10:00 Itthon

Visszautasítják Regőczi állításait

Regőczi Miklós, a BKV volt vezérigazgató-helyettese két szerdai lapinterjúban azt állította, hogy a cég a fővárosi koalíció kifizetőhelyeként működött. A név szerint említett politikusok közül Demszky Gábor és Nyakó István is pert helyezett kilátásba, Lendvai Ildikó közleményben minősítette valótlanságnak a kijelentéseket. A Fidesz azt hangoztatta: bebizonyosodott, hogy az MSZP legfelsőbb vezetése is érintett a botrányban. Horváth Csaba volt és Ikvai-Szabó Imre jelenlegi főpolgármester-helyettes egyaránt azt mondta, hogy csak a sajtóból értesült ezekről az ügyekről.

Az elmúlt húsz évben a BKV a fővárost irányító koalíció kifizetőhelyeként működött - mondta Regőczi Miklós, a BKV volt vezérigazgató-helyettese a Népszabadság, illetve a Magyar Nemzet szerdai számában megjelent interjújában. A közlekedési vállalatnál folyó nyomozás egyik gyanúsítottja a Népszabadságnak arról is beszélt, hogy ilyen kifizetőhely volt az MTV, a Magyar Posta vagy a MÁV is, épp az adott kormánytól függően, de ez a jelenség szerinte minden állami és önkormányzati cégre igaz.

"Két-három hetente kaptam politikai kérést. Főként Hagyó Miklós volt főpolgármester-helyettes kabinetjének tagjai, illetve az SZDSZ részéről leginkább Tóthfalusi György igazgatósági elnök intézett hozzám utasításokat" - mondta a Népszabadságnak. Hozzátette: Demszky Gábor (SZDSZ) főpolgármester és Hagyó Miklós akkori szocialista főpolgármester-helyettes lobbistái próbálták befolyásolni, kivel kösse meg a BKV a nagyobb értékű közbeszerzési szerződéseket.Demszky Gábor egyszer hívta személyesen, hogy a Sawyer Miller Grouppal kössön szerződést - állítja Regőczi a Népszabadságban. Az interjúban egyebek mellett azt mondta: Lelovics Ottó, Hagyó kommunikációs igazgatója kérte, hogy Csapó Gábor vízilabda-iskolájának adjanak pénzt. A 4-es metró Rákóczi téri állomásának újraterveztetését pedig azért kellett elvégeztetni, mert a lakók tiltakoztak a fák kivágása miatt, de szó sem volt lakossági tiltakozásról, ez csak ürügy volt, hogy 600 millió forintot kérhessenek az állomás átterveztetéséért.

A Magyar Nemzetnek adott interjúban Regőczi Miklós említést tesz arról is, hogy Tóthfalusi György több nagy értékű ingatlanprojekt ügyében adott utasítást. Állítása szerint az országos politikából is érkeztek kérések: Antal Attila volt BKV-s vezérigazgató kereste meg azzal, hogy Lendvai Ildikó (MSZP) egyik ismerősét kellene elhelyezni, illetve egy államtitkár vagy államtitkár-helyettes feleségét kellett alkalmazni a cégnél, Nyakó István szocialista szóvivő és felesége pedig buszokat kért kölcsön néhány alkalommal ifjúsági táboroztatáshoz. Médiumokat is megemlít: a Hócipővel hárommillió forint értékben szerződött a BKV, de a Klubrádió és a Nap-kelte is fontos volt Lelovics Ottónak, utóbbinak tízmillió forintot fizettek PR-beszélgetésekért. 

A Fidesz szerint ma már senki nem vitathatja, hogy az MSZP és az SZDSZ "iparszerűen lopta ki a pénzt a BKV-ból", és az is bebizonyosodott, hogy az MSZP legfelsőbb vezetése is súlyosan érintett a BKV-botrányban - mondta Répássy Róbert, a párt frakcióvezető-helyettese, hozzátéve: minden érintettnek felelnie kell majd a közpénzek ellopásáért. Répássy Róbert szerint az is végleg bebizonyosodott, hogy az MSZP legfelsőbb vezetése is súlyosan érintett a BKV-botrányban. Arra a kérdésre, hogy meddig fog visszamenőleg feljelentéseket tenni a Fidesz, Répássy Róbert úgy válaszolt: mindaddig, amíg az jogilag lehetséges, és akár évtizedekre visszamenően is lehet érvényesíteni a büntetőjogi felelősséget. 

Lendvai Ildikó MSZP-elnök szerdán közleményben cáfolt: "a Magyar Nemzet Regőczi-interjújában velem kapcsolatban megjelentekből egy árva szó sem igaz. Regőczi Miklóst egyáltalán nem ismerem, Antal Attilával pedig életemben összesen egyszer találkoztam." Hozzátette, hogy egyetlen ismerőse sem dolgozik a BKV-nál vagy annak társaságainál. Demszky Gábor szerint valótlanságokat állított Regőczi Miklós, és a főpolgármester ezért megteszi "a szükséges jogi lépéseket".
A főpolgármester közleményében azt írta: nem voltak lobbistái a BKV-nál, így sem rajtuk keresztül, sem személyesen nem fogalmazott meg kérést vagy kívánságot Regőczi Miklósnak. Hozzátette: sem Regőczi Miklóst, sem Antal Attila vezérigazgatót nem kérte, hogy kössenek szerződést a Sawyer Miller Grouppal, a tanácsadó cég a 4-es metró tájékoztatási feladatait nyílt közbeszerzési pályázaton nyerte el 2005-ben, a legolcsóbb ajánlatot adva. Borzasztó, ha valóban pártkifizetőhely volt a BKV - mondta Ikvai-Szabó Imre (SZDSZ) főpolgármester-helyettes. Szerdán újságírói kérdésre azt felelte: ezekről az ügyekről csak sajtóhírekből értesült. 

Horváth Csaba (MSZP) korábbi főpolgármester-helyettes nem érez sem politikai, sem jogi felelősséget a BKV-nál történtek miatt, a botrányokról csak a sajtóból értesült - mondta újságíróknak. Hozzátette: kíváncsi arra, hogy Tarlós István, a Fidesz fővárosi frakcióvezetője felelősnek érzi-e magát, amiért Antal Attila BKV-vezérigazgató kinevezéséről ő és a Fidesz-frakció "két kézzel szavazott" a közgyűlésben. 

Az MSZP a leghatározottabban visszautasítja "a Fidesz és a Magyar Nemzet közös lejárató kampányát", amely Nyakó István közlése szerint "szemenszedett hazugságokra", illetve "gátlástalan csúsztatásokra" épül. Az MSZP szóvivője szerdai sajtótájékoztatóján hozzátette: jogászokkal is megvizsgáltatják a szöveget. A róla szóló állításokat "szemét mondatoknak" nevezte. Ezt azzal indokolta, hogy az igazságot forgatják ki úgy, mintha valami erkölcstelen, vagy rossz dolgot tettek volna. A nagy leleplezés az - tette hozzá -, hogy néhány alkalommal buszokat kértek kölcsön hátrányos helyzetű gyerekek táboroztatásához.

Hirdetés