A Jobbikot gyalulták a MIÉP-gyűlésen
Több ezer fő vett részt hétfő délután a budapesti Hősök terén a Magyar Igazság és Élet Pártja március 15-i ünnepi rendezvényén. A fő szónok ezúttal is Csurka István volt, aki beszédében egyebek mellett a Jobbikot ekézte, s hitet tett a Fidesz mellett.
Elsőre talán meglepő: az Országos Választási Bizottság honlapja szerint eddig harminchat saját és hat közös, hivatalosan elfogadott jelölttel bíró MDF március 15-i ünnepségén talán, ha nyolcvanan, míg az idáig egy hivatalos jelöltet állított MIÉP-én jó hat-nyolcezer ember vett részt. A gyűlésen a szokásos Kun Béla–Trianon–törpe kisebbség háromszögön túl Csurka István többé-kevésbé pozitívan beszélt a Fideszről, a Jobbikot azonban – nevének kimondása nélkül – úgy gyalulta, mint az MSZP-SZDSZ-MDF-et. Persze a dolog ismerős a politikai pszichológiából. A kis különbségek elmélete szerint egy csoport arra fenekedik leginkább, amelyik hasonlít rá, csak kicsit tér el tőle.
Íme, néhány kiragadott részlet Csurka beszédéből:
„Ez az utolsó március 15-e, amit még az életképtelenség állapotában ünnepelünk, a következő már a szabad Magyarországon lesz.”
„Ez, ami most következik, április 11-én, ez nem egyszerűen egy választás, hanem ez az, amiért annyit küzdöttünk előtte és annyit szenvedtünk utána, hogy nem történt meg: ez maga a rendszerváltás, ami most jön.”
„Mi ezen a választáson országos listát fogunk állítani.”
„Van legalább négy úgynevezett párt, amelyik a rombolást akarja folytatni, nem akar letakarodni a színről, vagy pedig arra akarja rábírni, rászorítani a választásokon majdan győztes pártot, a Fideszt […], amelyet mi támogatunk, hogy ezt a […] halál-politikát folytassa.”
„Hogyan akarja elérni ez a romlott elit, ez az idegen szolgálat, hogy ne legyen magyar kibontakozás? Úgy, hogy létrehoz egy úgynevezett jobboldali pártot, mely a mi eszméinket veszi át és szajkózza, anélkül, hogy megértenék, és jobboldalról akarja bekeríteni a magyarságot."
„Egyenjogúak vagyunk mi, magyarok, ebben az országban? Mikor következik be a magyarság emancipációja?”
„Egy magyar kormánynak leszünk az ellenzéke, mi, magyarok és nem idegenek kormányának leszünk ellenzéke, vagy elnyomottja – mert azok voltunk.”
A párt egyik aktivistája – aki magát a kabai szervezet elnökeként definiálta, márpedig őt Apponyi Tibornak hívják – a hvg.hu-nak azt mondta, bízik az országos lista fölállításában. Visszautasította portálunk premisszáját, hogy ideológiailag sok közös vonás lenne a MIÉP és a Jobbik között. Szerinte a Jobbik „ellenünk dolgozik, nem nemzetben gondolkodik, hanem hadonászik”. Úgy látja: a Jobbik ellopta a MIÉP jelszavait, „de nem csinálja”. Szerinte az, hogy a Jobbik jóval nagyobb médiahátteret kap, mint a MIÉP, azt bizonyítja, hogy a Jobbik az MSZP, az SZDSZ és a titkosszolgálatok kreálmánya.
A megemlékezés három további résztvevőjét kérdezve kiderült: a Jobbik közelében van negyven zsidó. „A Jobbik úgy jobboldal, ahogy az MSZP baloldal, körülbelül” és „érdemes megnézni, honnan van pénzük”, továbbá „Balóné Morvai Krisztinával mit akarnak”. A megszólítottak egyike azt mondta: „nem hiszem, hogy bejutunk” az Országgyűlésbe: „a sajtó abban összetartott, hogy legjobban a MIÉP-et elhallgatta”, ugyanis „kényes dolgokba nyúlt bele a Csurka”.
A hvg.hu-nak Fenyvessy Zoltán volt országgyűlési képviselő, a MIÉP alelnöke azt mondta, bízik az országos lista fölállásában, de az Országgyűlésbe „nagyon nehéz” lesz bejutni: „attól függ, hogy az emberek mennyire ébrednek föl a választásokig, mit akarnak látni a Parlamentben: hőbörgést vagy konstruktív politikát”. Kérdésünkre, hogy „hőbörgés” alatt a Jobbikot érti-e, úgy felelt: „többnyire igen”. A Fideszről kijelentette: „ha megteszi azokat, amiket ígért, az elszámoltatást, a több mint kormányváltást, akkor miért ne támogatnánk”.
Szegő Péter