2010. március. 04. 13:18 MTI Utolsó frissítés: 2010. március. 04. 13:10 Itthon

Szabadon engedett brit gyanúsítottak

Már nem álltak fenn a két brit gyanúsított előzetes letartóztatásának feltételei, ezért helyezték szabadlábra őket még múlt pénteken – közölte a Fővárosi Főügyészség csütörtökön.

Michael Turner és üzlettársa, Jason McGoldrick egy marketing-vállalkozást működtetett Budapesten. Miután a cég 2005-ben csődbe ment, azzal a gyanúsították meg őket, hogy 134 ügyfelet csalárd módon 18 ezer fonttal (5,5 millió forint) megkárosítottak. A brit hatóságok tavaly novemberben - a magyar fél által kibocsátott az európai elfogatóparancs alapján – kiadták Turnert és McGoldricket Magyarországnak. Szabadon engedésükért a két család folyamatos politikai és sajtókampányt folytatott, több fórumon kifogásolva fogva tartásuk körülményeit. A londoni lapok azonban a hét elején azt közölték, hogy a két férfit a rendőrség hazaengedte Nagy-Britanniába.

Az ügyben eljáró V. kerületi rendőrkapitányság azt közölte, hogy a két brit állampolgár az V-XIII. kerületi ügyészség döntése alapján került szabadlábra. A Fővárosi Főügyészség pedig azt közölte, hogy azért, mert már nem állnak fenn az előzetes letartóztatás feltételei. A rendőrség tudatta: a gyanúsítottak szabadlábra helyezésétől függetlenül a nyomozás tovább folytatódik; az ügynek körülbelül 400 sértettje van, akiket jellemzően néhány százezer forintos kár érte. Ők írásban teszik meg tanúvallomásukat.

Lord Dartmouth, aki az Egyesült Királyság Függetlenségi Pártját (UKIP) képviseli az Európai Parlamentben – e párt fő programja a brit EU-tagság feladása –, az év elején Budapesten járt, hogy kifejezze aggályait a magyar hatóságoknak. A brit politikus a The Observernek azt mondta: az európai elfogatóparancs, amelynek alapján a két britet kiadták, „rosszul átgondolt ... nem megfelelő jogszabály”, amelyet „ezek után ismét át kell tekinteni”.

Az ügy már korábban politikai szintre emelkedett. A két brit gyanúsított parlamenti képviselője novemberben közölte, hogy Jack Straw brit igazságügyi miniszter elé tárja az esetet. Jim Knight hangot adott annak a véleményének is, hogy az európai elfogatóparancsot „ez esetben helytelenül alkalmazták”.

A két brit gyanúsított rokonai és barátai a brit parlament és a londoni magyar nagykövetség előtt is tüntettek már az ügyben.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.