2010. február. 28. 21:27 MTI Utolsó frissítés: 2010. február. 28. 21:32 Itthon

Évente 2000 budapesti halálért teszik felelőssé a légszennyezést

Pénteken volt a 35. olyan nap a fővárosban, amikor a részecskeszennyezés a levegőben túllépte az egészségügyi határértéket - közölte a Levegő Munkacsoport vasárnap az MTI-vel. A szervezet szerint ez azért fontos, mert az európai uniós előírás szerint egy évben 35 napnál többször nem lépheti át a határértéket a részecskeszennyezés, ami a fővárosban évente mintegy 2000 ember idő előtti haláláért és több mint százezer megbetegedéséért felelős.

Levegő Munkacsoport közleményében azt írta, az év 57. napján, vagyis február 26-án volt a 35. olyan nap, amikor a részecskeszennyezés (PM10) a levegőben túllépte az egészségügyi határértéket. Az uniós előírás szerint ugyanakkor a részecskeszennyezettség egy évben nem lehet 35 napnál többször a határérték (köbméterenként 50 mikrogramm) felett. 

Emlékeztettek rá: Magyarország korábban már kérte az Európai Uniótól, hogy kapjon haladékot a PM10 napi egészségügyi határértékének betartására Budapesten, de az Európai Bizottság ezt a kérelmet 2009-ben elutasította. A Levegő Munkacsoport szerint a határérték be nem tartása miatt fennáll a veszélye annak, hogy az Európai Bizottság súlyos büntetést szab ki az országra, ebben az ügyben egyébként - mint írták - a magyar kormány néhány héttel ezelőtt már meg is kapta az első komoly figyelmeztetést a bizottságtól.

A civil környezetvédő szervezet szerint azonban a büntetés veszélyénél fontosabb a Budapesten élők és a fővárosba látogatók egészségkárosodásának kockázata. A részecskeszennyezés Budapesten évente mintegy 2.000 ember idő előtti haláláért, több mint százezer megbetegedésért, összesen legalább egymillió betegen eltöltött napért felelős - írták. Hozzátették: a részecskeszennyezés miatt a fővárosban 40-szer annyian hunynak el, mint közlekedési balesetek következtében és a PM10 az egyik oka annak, hogy az asztmás megbetegedések száma Budapesten az utóbbi 25 évben a tízszeresére, a tüdőrákosoké több mint háromszorosára nőtt.  Egyre több gyermek szenved asztmában, allergiában, ami régebben egyáltalán nem volt jellemző - hívták fel a figyelmet.

A szervezet szerint a Fővárosi Önkormányzat és a kormány annak ellenére nem teszi meg a szükséges intézkedéseket, hogy ezek régóta jól ismertek, szerepelnek Budapest 2006-ban elfogadott levegőtisztaság-védelmi programjában és az uniós szabályozásban is. Emlékeztettek rá, hogy a közlekedésből eredő kibocsátások csökkentésére szolgáló intézkedések - mint a dugódíj, a differenciált parkolási díj - bevezetését a Levegő Munkacsoport évek óta szorgalmazza. Szerintük a további késlekedés még több, egyébként elkerülhető megbetegedést és halálesetet idézhet elő, ezért ismételten sürgetik a Fővárosi Önkormányzatot és a kormányt, hogy biztosítsák a jogszabály által előírt levegőminőséget.

Hirdetés
Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.