Hitelből él a Nógrád megyei önkormányzat
A Nógrád megyei önkormányzat ez évi költségvetésében 1,4 milliárd forint a működési hiány, amit hitelfelvétellel kompenzálnak; a csütörtökön elfogadott büdzsé szerint 59 embert bocsátanak el az intézményekből, fejlesztésre 1,5 milliárd forint jut.
Becsó Zsolt (Fidesz), az önkormányzat elnöke az ülésen "drámainak" nevezte az önkormányzat helyzetét. Kitért rá, hogy a kormány az utóbbi három évben 1,5 milliárd forintot vont el a működésből, 2010-ben ez az összeg 648 millió forint.
Elmondta: a megyét kizárták az önhibájukon kívül hátrányos helyzetű települések támogatásából, miközben a hat kistérségből három a leghátrányosabb helyzetűek között van. Az önkormányzatnak ugyan van még néhány mobilizálható vagyontárgya, és az eladásukból befolyó bevétellel enyhíthetnék a működési problémákat, de az ingatlanokra nincs kereslet. Az elnök közölte: 2006-ig szinte minden évet hiány nélkül zártak, de 2007-ben 330 millió, 2008-ban 400 millió, most pedig már 555 millió forint az önkormányzat folyószámlahitele. Mindehhez idén újabb 200 millió forintos folyószámla hitelre kényszerül az önkormányzat, hogy biztosítsa a működést.
Becsó Zsolt úgy fogalmazott: mivel a bevételeket nem tudják növelni, a kiadásokat kell csökkenteni. Vagyis folytatják a kiszervezéseket, és 59 álláshelyet szüntetnek meg. A 1,5 milliárd forint összegű fejlesztést kötvénykibocsátásból tudják megvalósítani. Ezek között lesz a salgótarjáni Bányamúzeum föld feletti részének megújítása, a föld alatti járatok, valamint a Történeti Múzeum fejlesztése, Hollókő ófalujának idegenforgalmi projektje, a Balassagyarmatra tervezett, Madách és Mikszáth hagyatékának helyet adó, illetve kutatóközpontként működő Nógrádi Identitás Ház, valamint a megyei kórház szerkezetátalakítása és a sürgősségi osztály fejlesztése.
A Nógrád megyei költségvetésben a működés fejlesztés aránya 89-11 százalék. Ez az arány tavaly 87-13 százalékos volt. A költségvetést az ellenzéki MSZP-frakció támogatása nélkül hagyták jóvá. A szocialisták szerint fennáll a túlzott eladósodás veszélye, és bizonyos kiadásokat is kifogásoltak. Így például azt, hogy míg a közgyűlés hivatalát 20 millió forinttal "sarcolják meg", addig maga a testület 16 millióval kerül többe, mint tavaly.
Egyed Ferdinánd, az MSZP-frakció vezetője több - elutasított - módosító javaslatot tett. A három alelnök "működtetését" fölösleges kiadásnak nevezve márciustól egy fős létszámcsökkentést javasolt, és öt fővel csökkentette volna a kilenc tagú politikai kabinet létszámát is. Csökkentette volna a marketing- és kommunikációs kiadásokat, és több pénzt adott volna a közoktatási közalapítványnak, valamint növelni akarta a felsőfokú intézményekben tanulók ösztöndíját.