A magyar gazdák többsége is semmibe veszi a disznó-irányelvet
Folyamatosan megszegik a disznók tenyésztésére és tartására vonatkozó európai irányelveket a tagállamokban dolgozó gazdák - derül ki egy friss uniós jelentésből. Magyarországon a malacok hetven százalékának csonkolják meg a farkát illegálisan.
Az EU-ban évente tenyésztett 250 millió disznó nagy részét illegális körülmények között tartják - derül ki az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) által rendelt és a Compassion in World Farming (CWF) nevű szervezet által titokban végzett felmérésből. A hat tagországban - köztük Magyarországon - lefolytatott vizsgálat azt tekintette át, mennyire tartják be a huszonhét tagállamban a disznótartásról szóló, 2003 óta életben lévő irányelvet.
A szabályozás kötelezővé teszi, hogy szalmát vagy egyéb takarmánynövényt szórjanak az állatok alá, a malacok így természetesebb közegben élhetnek és van lehetőségük túrni, fetrengeni. Ezzel a farmerek szakértők szerint elejét vehetik annak, hogy a sertések egymás farkát megharapják és ezzel fertőzéseket terjesszenek. Az irányelv egy másik passzusa ugyanis tiltja a disznók farkának visszavágását, ami a szabályok ellenére is rendkívül széles körben elterjedt. Az állatvédők szerint ez a gyakorlat különösen brutális és felesleges kegyetlenkedést eredményez az állatokkal szemben. Az EFSA 2007 decemberi adatai szerint a gazdák továbbra is a malacok több mint 90 százalékának megcsonkolják a farkát.
A valóság a Bizottság szerint különösen lesújtó: szinte az összes sertés farkát megcsonkolják, nem szórnak alájuk semmilyen szénafélét, túlzsúfolt karámokban, kevés friss levegő biztosítása mellett tenyésztik az állatokat.
Botrány, hogy hét évvel a szabályok életbe lépése után az európai sertéstenyésztők teljesen figyelmen kívül hagyják az irányelvet. "A disznók kíváncsi, intelligens állatok, akik szeretik az életet, ezért különösen kegyetlen dolog őket ilyen méltatlan körülmények közt tenyészteni” - mondta Peter Stevenson, a CWF vezető tanácsadója.
Magyarországon Békés és Csongrád megyében összesen tíz farmot vizsgáltak. A disznókat az esetek nagy többségében elzárva, ipari körülmények közt, drótkerítéssel és magas falakkal elkülönített telepeken tenyésztik, ezért csak igen korlátozottan férnek hozzá füves mezőkhöz vagy legelőkhöz. A magyar kocák hetven százalékának vágják vissza a farkát és hetven százalékuknak nem biztosítanak méltó körülményeket tenyésztésük során - összegez a jelentés.