2010. január. 15. 08:53 hvg.hu Utolsó frissítés: 2010. január. 15. 08:48 Itthon

Tarlós jogászokkal vizsgáltatná a fővárosi szerződéseket

Tarlós István szerint a jelenlegi 67 fős Fővárosi Közgyűlést 35 fősre lehetne csökkenteni akár már idén ősztől is. A Fidesz fővárosi frakcióvezetője az MTI-nek adott interjújában a sokat emlegetett elszámoltatásokkal kapcsolatban úgy fogalmazott: „nincs benne vad vágy” az iránt, hogy például Demszky Gábor főpolgármesterről „előásson valamit”, de ha felhatalmazást kap Budapest vezetésére, jogászcsapattal fogja vizsgáltatni a létező szerződéseket.

A politikus kifejtette: a választási kampányban a budapesti kerületek tartoznak hozzá, és nagyjából a szociális népszavazási kampányban bevált technikákat fogja alkalmazni, amelyeknek egyik legfontosabb eleme az emberekhez való közeledés. Tarlós István elmondta: lesznek nagygyűléseik, de szerinte – ahogyan az eddigi kampányokban is tette – először azok közé az emberek közé kell elmenni, akiknél barátságtalanságra, ellenségességre lehet számítani.

Szólt arról is, hogy kampánya egy speciális kampány lesz, mert – mint mondta – vissza kell adni a budapestieknek a tőlük ellopott illúziót, azt, hogy a város lehet rendezett és „rendszerelvűen” működő. Ezt illusztrálni is fogják adatokkal, tényekkel és a szocialisták 15 éves működésének bemutatásával. Tarlós István szerint ugyanis a városvezetés, de „különösen az önmagukat szocialistának minősítők” rendkívül szelektíven alkalmaznak adatokat, iratokat, tényeket.

A lehetséges választási eredményekkel kapcsolatban a frakcióvezető kiemelte: optimális eredményre – arra, hogy mindenhol győzhetnek – nem szokott számítani, „ellenben egy komoly győzelemre érdemes kalkulálni, és dolgozni érte”. Véleménye szerint egyre nyugodtabban, intenzívebben kell dolgozni, nem szabad vitába szállni „képtelen állításokkal”, hiszen a budapesti szocialisták ilyenekkel igyekeznek a városlakókat félrevezetni.

A Fidesz fővárosi listáját, illetve az ő helyét firtató kérdésre azt mondta: ez őt nem foglalkoztatja, nem tudja, nem kérdezett rá soha. Arra készül hosszú évek óta, hogy Budapest főpolgármestere legyen – jegyezte meg. Arra, hogy miként vélekedik egy MDF-SZDSZ együttműködésről, úgy válaszolt: „nem becsülök le senkit”, de szerinte ha az önkormányzati választásokra az MSZP össze is fog e „konglomerátummal”, akkor sem lesz a Fidesz rosszabb helyzetben, mint 2006-ban. „Eklektikus mutatványba – egy ideológiai kavalkádba – igyekeznek összegyűjteni egy csomó bukott politikust” – fogalmazott.

Álláspontja szerint a Fővárosi Közgyűlésben június után lényeges ügyekben döntések már nem születhetnek. „Most is tapasztalni már olyan lépéseket, amelyekkel a fővárosi városvezetés kényszerpályára helyez ügyeket, nem törődik azzal, hogy mennyibe kerül mindez a városnak, és hogy egy új városvezetés mit fog azokkal kezdeni” – magyarázta. Közölte, a város érdekét szolgáló ügyekben nem lesznek destruktívak, de abban nem lesznek partnerek, hogy az utolsó hónapokban „politikai kármentést végezzenek”.

A sokat emlegetett, az esetleges Fidesz-győzelem után következő elszámoltatással kapcsolatban úgy vélekedett: ha főpolgármester lesz, nem azzal fogja tölteni az idejét, hogy keressen valamit Demszky Gábor (SZDSZ) ellen; „bennem nincs olyan vad vágy, hogy minden áron előássak itt valamit, és valakiknek álmatlan éjszakákat okozzak. (...) Ezt nem tervezem, erre nem vagyok alkalmas”.

Ugyanakkor leszögezte: megválasztása esetén egy nem túl nagy, de szakmailag nagyon erős jogászcsapatot állít fel, hiszen „ha valami a munka során a fejemre esik, nem akarom, nem is tudom elfordítani a fejem”. Kifejtette: meg akarja akadályozni, hogy egy új vezetésnek egyes számlák, szerződések miatt kelljen magyarázkodnia; az el nem végzett munkákat, meg nem alapozott számlákat pedig nem engedi majd kifizetni. Hozzátette azt is, ha kiderül, hogy ezeket a szerződéseket rosszhiszeműen kötötték meg, annak lehetnek jogi következményei.

A Fidesznek a kisebb államról szóló terveit firtató kérdésre azt válaszolta: szerinte a Fidesz elszánt, és a többi párt is nehezen tudná megtenni, hogy ne szavazza meg a csökkentést. A jelenlegi budapesti 67 fős közgyűlést szerinte 35 fősre lehetne csökkenteni, ezzel kapcsolatban nem találkozott még ellenvéleménnyel. Az ősszel felálló új közgyűlés már akár ezzel a csökkentett létszámmal működhetne – mondta.

Arra a kérdésre, hogy szerepel-e a Fidesz hosszú távú tervei között a parlamenti és az önkormányzati választások időpontjának eltolása különböző évekre, azt válaszolta: folyik ilyen irányú gondolkodás, és ez a lépés logikus is lenne, de csak a távlati célok között szerepel. „Azt tanácsolnám a szocialistáknak: ne reménykedjenek abban, hogy ezt a fővárosi ciklust meghosszabbíthatják” – fűzte hozzá. A két választás idei eltolása szerinte idén még kizárt, de személy szerint elképzelhetőnek tartja, hogy a következő önkormányzati ciklus már 5-6 éves legyen.

Tarlós István úgy látja, a kétszintű önkormányzati rendszer megbukott Budapesten. Hozzátette: több elképzelés fut a változtatással kapcsolatban, de egy új közigazgatási rendszer felállításához a kétharmados önkormányzati törvényen kívül legalább fél tucat törvényt kellene módosítani. Személyes véleménye az, hogy egy teljesen új közigazgatási modell – amelyben akár kevesebb kerület van – legfeljebb a következő utáni ciklustól lehet életképes.

Tarlós István esetleges főpolgármesterré választása utáni három első intézkedése közé sorolta a pénzügyi helyzetről, a kötelezettségvállalásokról készítendő leltárt, hogy a mai ellenfelei ne próbálják fél év múlva „a nyakába varrni” nemcsak azt, amit elmulasztottak, hanem azt is, amit az ő embereik esetleg elloptak. A második lépés a pénzügyi helyzet stabilizálása lenne, a harmadik pedig a működési feltételek biztosítása, a beruházások áthangolása és új városházi, illetve belső működési struktúra kialakítása.

Hirdetés
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 06. 13:28

1945 után először ismét szélsőjobboldali vezetője lehet Ausztriának, Herbert Kickl a kormányalakításról tárgyalhat

Az osztrák Szabadságpárt vezetője kapott felkérést a kormányalakításra a köztársasági elnöktől, miután összeomlottak a koalíciós tárgyalások a jobbközép és a szociáldemokraták között Ausztriában. A jobbközép lecserélte a vezetőjét, az új hajlandó kormányalakításról tárgyalni a választáson győztes szélsőjobboldali párttal, az FPÖ-vel. A szélsőjobbnak az ölébe hullhat a hatalom, mert a politikai elit nem tudott túllépni a saját árnyékán. Váratlan külpolitikai győzelem ez Orbán Viktornak és Vlagyimir Putyinnak. Németországnak vészjelzés az osztrák belpolitikai fordulat.