2010. január. 06. 15:05 hvg.hu Utolsó frissítés: 2010. január. 06. 14:50 Itthon

Magyar Hírlap és a bálnák: lokálisan vagy globálisan?

Bálnavédelem és fókavadászat - Magyarország érintettsége mellett érvelnek a környezet- és állatvédők.

"A Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium jóvoltából fontos szerep jutott országunknak a bálna- és fókavadászatról szóló nemzetközi rendeletek szabályozásában, valamint a fókatermékek kereskedelmét koordináló egyeztetéseknél. Minderre a közpénzt sem sajnálták. Az idén kilenc alkalommal képviselte Magyarországot a környezetvédelmi tárca efféle kongresszusokon. Úgy tudjuk, a Belgiumban és Portugáliában megrendezett nyolc ülés magyar résztvevőinek utazására, szállására és napidíjára 2,43 millió forintot költött az állam az adófizetők pénzéből" - írta december 31-én a Magyar Hírlap.

A napilap felvetésére reagálva Greenpeace és a Fauna Egyesület közleményt adott ki. Ebben azt írják: „Mind a bálnavadászat, mind a fókák prémjükért való legyilkolása olyan téma, mely sem természet-megőrzési, sem állatvédelmi oldalról nem támogatható. Vadászatuk elkerülhetetlenül kegyetlen és nem humánus módon történik - a bálnák a robbanófejes szigony használata következtében hosszan szenvednek, a fókákat pedig egyszerűen botokkal agyonverik. A belőlük készülő bálnahús valamint fókabunda felesleges luxuscikk.”

A környezet- és állatvédők arra is utalnak: "Magyarország 2004 óta tagja a Nemzetközi Bálnavadászati Tanácsnak (IWC) és minden alkalommal a bálnák védelmében tette le voksát. Országunk elhelyezkedését tekintve tagságunk sokak számára kérdéseket vethet fel, pedig a természet védelme globális feladat és érdek. Többek között Ausztria, Csehország és Szlovákia is részt vesz a tanács munkájában és szavaz a bálnavédelem mellett, hogy csak a kelet-európai régióból, tengeri kapcsolattal nem rendelkező országokat említsünk".

„Magyarország a vadállatok védelmében tett erőfeszítések tekintetében kimagaslik a nemzetek sorából Európai Uniós viszonylatban is. Szakembereink számos jogszabály, egyezmény előkészítésében, illetve végrehajtatásában vállaltak komoly szerepet a fent említett témák mellett a veszélyeztetett fajok kereskedelmével, valamint a cirkuszi vadállatok védelmével kapcsolatban” –  hangsúlyozta Pencz Levente, a Fauna Egyesület igazgatója.

Hirdetés
Címkék
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 09. 12:00

Trump szóban már Putyin szintjén van, de mégis mit akar Grönlandtól, Kanadától és a Panama-csatornától?

A megválasztott amerikai elnök nem zárja ki, hogy katonai eszközökkel szerezzen meg a három kiszemelt területből kettőt, az USA északi szomszédját pedig gazdasági nyomásgyakorlással kényszerítené az 51. állammá. Donald Trump a harcias megnyilvánulásai alapján annyira veszi komolyan a határvonalakat, mint az Ukrajnát “nácítlanító” Oroszország, bár arra szerencsére kevés az esély, hogy az amerikai hadsereg bármely országot lerohanja. Összeszedtük, miért került a három kiemelt célpont Trump fókuszába.