2009. október. 26. 17:22 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. október. 26. 17:59 Itthon

Nyílt levélváltás a Jobbik és Kósa Lajos között

Nyílt levélben fordult a Jobbik hajdú-bihari elnöke Kósa Lajos (Fidesz) debreceni polgármesterhez a pártja 56-os megemlékezésén történt rendőri fellépés miatt.

Az MTI-hez hétfőn eljuttatott levélben Kulcsár Gergely, a Jobbik Magyarország Mozgalom Hajdú-Bihar megyei elnöke azt írta, hogy a Jobbik és az Új Magyar Gárda Mozgalom október 22-én tartott rendezvényének befejezése után "rendőrök lepték el a teret és minden ok nélkül provokálták, zaklatták a résztvevőket, kiemelten a fekete ruhát viselőket, majd dulakodást kezdeményeztek". Kulcsár Gergely azt kérte Kósa Lajostól, hogy tegyen lépéseket a rendőri intézkedés kivizsgálására.

Kósa Lajos ugyancsak nyílt levélben válaszolt, emlékeztetve arra, hogy az utóbbi években többször is felemelte a szavát a rendőri túlkapások, de az értelmetlen és védhetetlen önbíráskodás, illetve annak szándéka ellen is. Egyúttal leszögezte: a magyar bíróság jogerős döntését mindenkinek be kell tartania, még akkor is, ha nem ért azzal egyet. "Sem Debrecen város közgyűlésének, sem pedig polgármesterének nincs hatásköre semmilyen rendőrséggel és a politikai véleménynyilvánítással kapcsolatos ügyben. Amint ennek már többször is hangot adtam, Draskovics Tibor tevékenységével nem értek egyet, őt pozíciójára alkalmatlannak tartom" - írta a polgármester nyílt levelében, amelyben tudatta azt is, hogy a debreceni Kossuth téren lefolytatott rendőri intézkedéssel kapcsolatban hivatalos felvilágosítást kért Debreceni város rendőrkapitányától, s ennek fényében tudja eldönteni, milyen további lépések megtételére van szükség.

Uzonyi Attila rendőr alezredes a Jobbikos levélre reagálva válaszközleményében emlékeztetett arra, hogy a Magyar Gárda Hagyományőrző és Kulturális Egyesületet a Fővárosi Ítélőtábla jogerős ítéletében feloszlatta. Az ítélet indokolása szerint "az egyesület a Magyar Gárdát is magába foglalja, ennélfogva a jogerős ítélet mindkettőre kiterjed", így a Magyar Gárdára utaló bármilyen magatartás, cselekvés (például jellegzetes formaruha viselése) alkalmas lehet jogsértés megállapítására. Mint hozzátette, a rendőrség a fentiekre tekintettel minden rendezvény - így az október 22-ei megemlékezés - esetében is vizsgálja, hogy a résztvevők, illetve a szervezők megvalósítanak-e szabálysértést vagy bűncselekményt. A rendőrkapitány közölte: az október 22-ei rendezvényen a Fővárosi Ítélőtábla jogerős ítéletében foglaltaknak megfelelő önkéntes jogkövető magatartást nem tanúsító személyekkel szemben kizárólag a személyazonosságuk megállapítását célzó igazoltatásokra került sor, velük szemben további rendőri intézkedéseket, előállítást nem foganatosítottak. Uzonyi Attila szerint az intézkedések a szükségesség és arányosság követelményének eleget tettek.

Hirdetés
Címkék