Az államfő visszaküldte a Ptk.-t megfontolásra
Sólyom László köztársasági elnök nem írta alá, és megfontolásra visszaküldte az Országgyűlésnek a polgári törvénykönyvet (Ptk.) kedden - tájékoztatta a Köztársasági Elnöki Hivatal (KEH) stratégiai és kommunikációs főosztálya az MTI-t.
Az államfő döntéséről levélben tájékoztatta Katona Bélát, az Országgyűlés elnökét - olvasható a közleményben, amely arra is kitér, hogy a köztársasági elnök véleménye szerint a polgári törvénykönyv kiemelkedő jelentőségű, a mindennapi életben leggyakrabban alkalmazott jogszabály, mely egyebek mellett olyan fontos kérdéseket szabályoz, mint a cselekvőképesség, a személyiségvédelem, a házasság, a tulajdon mibenléte és megszerzése, a különféle szerződések és az öröklés. Ezért a polgári törvénykönyvnek minden részletében különösen átgondolt, időtálló törvénynek kell lennie - hívta fel a figyelmet a közlemény, megállapítva: a kihirdetésre megküldött törvény viszont Sólyom László szerint ennek a követelménynek nem felel meg.
A köztársasági elnök levelében - a teljesség igénye nélkül - számos példát sorolt fel a törvény nyilvánvaló szerkesztési hibáira és tartalmi ellentmondásaira, továbbá arra is utalt, hogy röviddel a törvény elfogadása előtt több mint kétszázharminc, jelentős részben érdemi módosítást tartalmazó javaslatot nyújtottak be, melyet az Országgyűlés a zárószavazás előtt alig egy órás vitát követően fogadott el. Az államfő szerint az ilyen törvényhozási eljárás eleve nem alkalmas arra, hogy hibáktól és ellentmondásoktól mentes polgári törvénykönyv születhessen. "Mindezek alapján Sólyom László arra kérte az Országgyűlést, hogy a törvényt minden részletében tekintse át újra, és olyan eljárásban döntsön a polgári törvénykönyv elfogadásáról, mely garantálja egy, a gyakorlatban is jól alkalmazható jogszabály megalkotását" - fogalmaz a dokumentum.
Az Országgyűlés 191 igen, 168 nem szavazattal és négy tartózkodás mellett fogadta el szeptember 21-én az új polgári törvénykönyvet, amelynek vitája egy évvel korábban kezdődött a parlamentben. A jogszabályt ellenzéki oldalról erősen vitatták - többek között a bejegyzett élettársakra vonatkozó szabályok miatt. Draskovics Tibor igazságügyi és rendészeti miniszter múlt héten pénteken "gyerekségnek" nevezte a Ptk.-t ért kritikákat, amelyek többek között arról szólnak, hogy a jogszabály legalizálja a vérfertőző házasságot. A szakminiszter teljesen alaptalannak nevezte azokat a kritikákat is, amelyek szerint az új törvény a gyermekfelügyelet kérdésében a védtelen nőket hozza lehetetlen helyzetbe. Az új Ptk. 2010. május 1-jén lépne hatályba.