Molnár 900 uniós milliót ígért közbiciklikre
A kormány hazai és uniós forrásból 900 millió forinttal támogatja a főváros közösségi kerékpáros közlekedési rendszerét, azaz a "fregolibiciklik" kialakítását - jelentette be Molnár Csaba kancelláriaminiszter kedden Budapesten, a Gödör Klubnál tartott sajtótájékoztatón.
A miniszter elmondta: az 1,3 milliárd forintos projekt keretében Budapest frekventált belvárosi pontjain, 73 gyűjtőállomáson több mint ezer kerékpár segíti majd a közlekedést, a bicikliket előzetes regisztráció után bárki igénybe veheti majd. Az európai autómentes nap alkalmából Molnár Csaba közölte: a kerékpárok használata az első fél órában teljesen ingyenes, a második fél órában egy darab BKV-jegyet kell fizetnie érte, majd utána minden megkezdett további fél órában még további két jegy árát.
Azt mondta, a biciklitárolók több mint öt négyzetkilométeren működnek majd a belvárosban, a budai és a pesti oldalon, a Margit és a Petőfi híd között. Pesten hatvan, a Budán tizenhárom kerékpár-gyűjtőhely lesz, gyűjtőhelyenként átlagosan 20-22 úgynevezett dokkolóval - tette hozzá.
A kancelláriaminiszter ismertetése szerint előzetes chipkártyás regisztráció után bárki, bármikor, bármelyik gyűjtőhelyen felveheti a biciklit, és bármelyik másik gyűjtőhelyen otthagyhatja. Molnár Csaba megjegyezte: a rendszer elsősorban a fővárosiaknak szól, de a turisták is igénybe vehetik. A politikus kitért arra, hogy a támogatási szerződés megkötéséhez képest, amelynek egyeztetését most kezdik a kormány és a főváros illetékesei, egy év múlva már szeretnék, ha a rendszer működne.
Kérdésre válaszolva a kancelláriaminiszter beszélt arról is, hogy a rendszert folyamatosan figyelik, szervizelik a kerékpárokat, átszállítják azokat, hogy minden gyűjtőhelyen legyenek. A lopásokat úgy tudják megelőzni, hogy olyan bicikliket állítanak rendszerbe, amelyek egyedi kialakításúak, és az alkatrészeket más biciklikhez nem is lehet felhasználni - tette hozzá.
Kérdésre válaszolva Molnár Csaba közölte, októberben kerülhet a KRESZ módosítását is tartalmazó törvénytervezet a kormány elé, amelynek elkészítésekor figyelembe vették a kerékpáros szervezetek véleményét is. A fő irány az: a biciklisek közlekedését, életét, testi épségét védő jogszabályokat szeretnének - hangoztatta a miniszter, aki szerint a törvények már a következő évben hatályba léphetnének.
A kancelláriaminiszter beszámolt arról, hogy 2007 és 2013 közötti európai uniós fejlesztési időszakban a korábbihoz képest több mint tízszer több pénz van kerékpárutakra. Míg korábban 2,4 milliárd forint volt bicikliutak építésére, addig most 26 milliárd forint áll rendelkezésre - fűzte hozzá.
Molnár Csaba elmondta, úgy számol a kormány, hogy a 26 milliárd forintból közel 700 kilométer új kerékpárutat lehet építeni. A Gödör Klubnál tartott sajtótájékoztatóra Molnár Csaba Szollár Domokos kormányszóvivő társaságában biciklivel érkezett a Parlamentből.