A Klu Klux Klanhoz hasonlítják a romagyilkosokat
A Klu Klux Klan gyilkosságaihoz hasonlította a magyar romák ellen elkövetett támadássorozatot a Die Presse című osztrák lap szerdai számában közölt kommentár.
Többnyire éjszaka jöttek, felgyújtották a kiszemelt áldozatok házát, a menekülőket válogatás nélkül lelőtték, és félelmet hagytak maguk után - így tett az 1960-as években az Egyesült Államok déli szövetségi államaiban a fehér rassz felsőbbrendűségét hirdető Ku Klux Klan, "és így csinálják a neonácik is Magyarországon" - írta a szerző.
Ötvenöt sérültje és hét halálos áldozata volt az elmúlt évben a támadásoknak, valamennyien romák - emlékeztetett. - Az ilyesmit rasszista indítékú pogromnak (a kisebbség erőszakos üldözésének) nevezik, és éppen ez történik ma az Európai Unió közepén - tette hozzá.
A helyzet annál rosszabb, ha a társadalmi közeg fedezi, helyesli az erőszakot, vagy titkolt örömmel fogadja. Teljességgel elviselhetetlen a helyzet akkor, ha ráadásul a hatóságok is e közeg részét képezik - írta a szerző. Felidézte a Lángoló Mississippi című, 1988-ban készült amerikai filmet. A film sejteni engedi - írta -, milyen lehetett a helyzet az amerikai Délen 1964-ben: lincselés és egy lángoló kereszt, de a szomszédok mégsem láttak semmit, a polgármester a rasszistákkal szimpatizál, a békebíró rasszista, a bírót megvesztegették, nincs senki, aki az áldozatok mellé állna, és megvédené őket.
Magyarországon - folytatódott a cikk - hetekig maffia-kapcsolatokról beszélt a rendőrség, ahelyett, hogy az igazi tettest kereste volna. Az újságok családi viszályokról és "az állítólag terjedő roma-bűnözésről" írtak, sok szomszéd pedig nem titkolt elégedettséggel nézi a romák félelmét.
Az amerikai Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) 1964-ben még kudarcot vallott, ma viszont segített a magyar rendőrségnek a nyomozásban. Végül négy gyanúsítottat elfogtak, de a romák minden egyébbel magukra maradnak - vélekedett.