Kedden eldől, lesz-e Seres-féle népszavazás
Várhatóan kedden dönt az Alkotmánybíróság arról, lesz-e népszavazás a képviselők költségtérítéséről. A Seres Mária nevével fémjelzett népszavazást az országgyűlés elrendelte ugyan, de a parlament döntését magánszemélyek megtámadták a bíróságon. Márpedig Seres ragaszkodik a népszavazáshoz.
Április közepén az országgyűlési képviselők 360 igen szavazattal elrendelték a Seres Mária által kezdeményezett népszavazást, amelynek kérdése a következő: "Egyetért-e Ön azzal, hogy az országgyűlési képviselőknek csak a bizonylattal alátámasztott elszámolható kiadásai után járhat költségtérítés?"
Csakhogy az Országgyűlés június 29-én elébe ment a népszavazásnak: a képviselők úgy döntöttek, jövőre megszűnik a képviselői költségtérítés, a képviselők a javadalmukból, azaz a bevételükből csak számlával igazolt költségeiket vonhatják le, és a képviselői javadalom a személyi jövedelemadó szabályai szerint adózik. A parlament az ehhez szükséges alkotmánymódosítást 340 igen szavazattal, 19 nem voks és 2 tartózkodás mellett szavazta meg, míg a képviselői juttatásokról szóló törvényt 341 támogató és 19 ellenző vokssal, 1 tartózkodás mellett fogadta el.
Seres Mária |
Seres Mária ugyanakkor nem elégedett meg az Országgyűlés döntésével - amely szerinte nem más, mint a „pártok ügyeskedése” -, ezért azt kérte az Alkotmánybíróságtól, hogy legyen a kérdésről népszavazás. Ráadásul a népszavazás elrendeléséről szóló országgyűlési határozatot négy magánszemély az alkotmánybíróságnál megtámadta. Seres szerint a pártok azért fogadták el két hete hétfőn a törvényt, hogy elébe menjenek a népszavazási kezdeményezésnek, vagyis hogy a bíróság döntését befolyásolják. Ezért kérték azt is, hogy Sólyom László köztársasági elnök sürgősséggel hirdesse ki a jogszabályt. Az Alkotmánybíróság azonban a múlt héten nem döntött a kérdésben, keddre halasztotta a döntést.
Az Országgyűlés által elfogadott törvénybe egyébként hiba csúszott: egy módosító indítványban két kifejezést „valakik” felcseréltek, ami azt eredményezte, hogy nemhogy csökkent, de nőtt a képviselők fizetése. Azt azonban a mai napig nem tudni, pontosan ki is nyújtotta be hibásan az előterjesztést.