Mégsem annyira független Seres Mária
Több szálon is a Zöld Párthoz köthető, 2004-ben a párt EP-listáján is szerepelt Seres Mária, a képviselők számla nélküli költségtérítésének megszüntetése ügyében népszavazást kezdeményező, magát a politikától távol álló civilnek bemutató asszony.
„Aki ismer, az lepődik meg legjobban, ha meghallja a nevem egy népszavazási kezdeményezés mellett. Én ugyanis nem foglalkozom politikával – mint az emberek többsége – és nem is vonz a politikusi lét. Nem is értek hozzá” – írja honlapjának bemutatkozó részében Seres Mária, aki hónapokkal ezelőtt népszavazási kezdeményezést indított annak érdekében, hogy megszűnjön a politikusok számla nélküli költségtérítése. A kezdeményezés a pártoktól független civilek számára is szimpatikus, eddig ugyanis csak politikai porhintésre szolgáltak a költségtérítés reformjáról kezdett ötpárti tárgyalások, bár legutóbb megszavazták, hogy adóköteles legyen az így szerzett jövedelem. A sajtó képviselőinek Seres Mária a kezdetektől fogva hangsúlyozta: saját, pártoktól független kezdeményezésről van szó, ő maga pedig soha nem foglalkozott politikával.
Seres Mária |
„Rajta voltam egy olyan EP-listán, amely nem egy szervezet, hanem három nagy csoportosulás, a Vidék Párt, a Zöld Párt és a fogyatékkal élők összefogásával jött létre, s amelyen zömmel nem politikusok indultak, de nem sikerült indulnunk a választásokon” – ismerte el megkeresésünkre Seres, azt állítva: ezt nem tekinti politizálásnak. A lista egyébként Vidék Párt-Zöld Párt néven futott hivatalosan, a Magyar Vidék és Polgári Párt, valamint a Zöld Párt állította közösen, a hivatalos dokumentumokban legalábbis sehol nem szerepelnek a fogyatékkal élők. „A népszavazási kezdeményezésem előtt kevés helyen jelent meg a nevem az interneten, márpedig ha valaki politikusnak vallja magát, akkor jóval több helyen jelenne meg” – felelte, amikor a hvg.hu azzal szembesítette, hogy ha egy pártlistán választásokon indul, akkor politikusi szerepet vállal, függetlenül attól, hogy professzionális politikus vagy sem.
Külön érdekesség, hogy a Magyar Szociális Zöld Párt 2006-ban már gyűjtött aláírásokat a képviselők elszámoltathatósága ügyében. Akkor a párt a következő kérdést tette fel: "Egyetért-e Ön azzal, hogy az országgyűlési képviselőknek csak a bizonylattal alátámasztott elszámolható kiadásai után járhat költségtérítés?". Seres Mária kérdése ugyanaz: "Egyetért-e Ön azzal, hogy az országgyűlési képviselőknek csak a bizonylattal alátámasztott elszámolható kiadásai után járhat költségtérítés?"
Az Indymedia megjegyzi azt is, hogy Seres Mária rengeteg spamet, azaz levélszemetet küldött ki az utóbbi időben többeknek, ám az internetezők hiába jelezték ezt a Spamwiki (azaz a Wikipedia spammereket összegyűjtő) oldalán, annak szerkesztője nem tette fel Serest a spammelők „névjegyzékébe”. Az Indymedia szerint ez nem lehet véletlen: az oldalt ugyanis a ferencvárosi időközi választásokon sikertelenül induló Polgár Tamásnak (Tomcat), a Zöld Párt jelöltjének barátja, a hozzá kötődő Bombagyár közösségi oldal egyik ismert szerzője szerkeszti. Ráadásul Seres Mária aláírás-gyűjtő honlapja, a seresmaria.hu ugyanazon a nyíregyházi szerveren fut, ahol a Zöld Párt honlapja. Természetesen Seres Máriának is feltettük a kérdést, hogy ez puszta véletlen-e vagy sem, amire ő annyit mondott: „Lehetne ezt véletlennek is mondani.” A hvg.hu-nak tagadta azt a feltételezést is, miszerint a népszavazáshoz szükséges aláírásgyűjtés „fedett” adatgyűjtési akció volna.
A Spamwiki alapító adminisztrátora, a Blogadminként ismert Sipos Zoltán cikkünk megjelenése után egy közleményt juttatott el szerkesztőségünkbe. A Polgár Tamás nevével fémjelzett Bombagyár közösségi oldal egyik szerzőjeként is ismert Sipos kifogásolta, hogy az ügyben őt nem kerestük meg. Közleményében - melyet kérésének megfelelően alább szöveghűen közlünk - elismeri, hogy tévesen foglalt állást a spam ügyében, de - mint írta - Seressel kapcsolatban azért nem használja a spammer kifejezést, mert a Nemzeti Hírközlési Hatóság jelenleg is vizsgálatot folytat az ügyben, így az asszonyt is megilleti az ártatlanság vélelme. Sipos azt állítja: Seres tudta, hogy ő "ismert spammellenes aktivista", ezért még decemberben megkereste, hogy foglaljon állást az ügyben.
Sipos Zoltán közleménye itt olvasható teljes terjedelmében:
A Spamwiki egy mindenki által szabadon szerkeszthető enciklopédia a kéretlen reklámlevelekről, melyet 2006 májusában alapított Sipos Zoltán. Civil és teljesen független kezdeményezés, melyben nincsenek rendek és rangok, mindenki, akár regisztráció nélkül is szerkesztő lehet. Nem én irányítom az oldalt, nem én teszem föl a nyilvános szégyenfalunkra, a Pellengérre a spammereket, hanem bárki, aki akarja.
2008. november 19-én egy névtelen szerkesztő föl is töltötte Seres Mária egy levelét, ezt azonban nem én, hanem egy másik adminisztrátor úgynevezett bulk mailnek, tehát lánclevélnek minősítette. Jómagam is megkaptam a levelet, de egy barátom továbbította, így joggal hittem azt a többi szerkesztővel együtt, hogy az emberek saját elhatározásukból továbbították egymásnak a leveleket. Sereshez később több panasz érkezett, ezért elektronikus úton megkeresett, hogy ismert spamellenes aktivistaként a magam nevében foglaljak állást azzal kapcsolatban, hogy ő felelős-e a spameknek nevezett levelekért. Ez még 2008. decemberében 7-én volt, amikor azt mondtam, szerintem nem spam a levél. Ekkor még nem voltam tudatában annak, hogy később egyéb címekről is nagy számban, tömeges levelet küldenek ki Seres Mária nevében.
A Spamwikin olyannyira nem eltitkolt az eset, hogy Seres Máriáról külön szócikk foglalkozik, melyben említésre kerül az én téves állásfoglalásom is. Seres Máriával kapcsolatban azért nem használom a spammer kifejezést, mert a Nemzeti Hírközlési Hatóság jelenleg is vizsgálatot folytat az ügyben, így őt is megilleti az ártatlanság vélelme.