Szorosabb gazdasági szálak Szerbiával
Magyarország számára stratégiai kérdés, hogy a szomszédos országok - köztük Szerbia - milyen ütemben tud integrálódni az Európai Unióhoz - mondta Bajnai Gordon miniszterelnök hétfőn, a magyar-szerb üzleti fórumon a Magyar Kereskedelmi és Iparkamarában. Ma Budapesten rágyalt Mirko Cvetkovics, déli szomszédunk miniszterelnöke.
Mirko Cvetkovics szerb miniszterelnök a fórumon úgy fogalmazott, hogy Szerbia elkötelezett az európai uniós csatlakozáshoz szükséges feltételek teljesítésében. Magyarország Szerbia számára egyfajta belépő lehet az Európai Unió piacára, ugyanakkor Szerbia Magyarország számára az orosz és a fehér-orosz piacon való megjelenés kiindulópontja lehet.
A magyar-szerb kereskedelmi kapcsolatok az elmúlt öt évben megötszöröződtek, a magyar befektetések Szerbiában 350 millió eurót tesznek ki. A magyar cégek érdekeltek a szerb privatizációban is, amelyre a magyar kormány bátorítani fogja őket.
Elsősorban a határok jobb átjárhatóságáról, a vízumliberalizációról, a határokon átnyúló fejlesztésekről, és energetikai kérdésekről tárgyalt egymással Bajnai Gordon magyar és Mirko Cvetkovics szerb miniszterelnök ma Budapesten.
A talákozót követő fórumon Bajnai Gordon úgy vélekedett, hogy a szerb-magyar együttműködés bőbb pontjai közé tartozik az infrastruktúra fejlesztése, a határátkelés gyorsítása, az áteresztő-kapacitás bővítése. A rendelkezésre álló közös európai uniós forrásokat az átkelők fejlesztésére is fel lehetne használni. Bajnai utalt arra, hogy mindkét országot érinti a gazdasági válság, a kilábalás sikeres útja lehet egymást segítése, az együttműködés erősítése.
A szerb miniszterelnök a fórumon szólt arról, hogy Magyarország és Szerbia között jó gazdasági kapcsolatok épültek ki. Szerbia a stabilizációs programja keretében arra törekszik, hogy stabil gazdasági helyzet alakuljon ki.
A szerb miniszterelnök kitért arra, hogy 2009-ben az egyik legfontosabb feladatuk a közúti, vasúti és vízi infrastruktúra fejlesztése, amelyek hatással lesznek a magyarországi összeköttetésre is. Utalt arra, hogy jelentős befektetések történtek az energetikai szektorukban is a hosszú távú energiaellátás biztonsága érdekében. A gazdasági válság ellenére is szeretnék megvalósítani az infrastrukturális beruházásokat, és ehhez külföldi, köztük magyar befektetőket is várnak.
Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke úgy vélte, hogy a magyar-szerb kereskedelmi kapcsolatok jelentősek, Magyarország a szerb importban az 5., a szerb exportban a 9. helyen áll. A KSH adataira hivatkozva elmondta, hogy a magyar kivitel Szerbiába 2008-ban 1.038,9 millió euró volt, ami az előző évhez képest 20,3 százalékos bővülés, a magyar behozatal Szerbiából 243,9 millió eurót tett ki, 30,4 százalékkal többet, mint 2007-ben.
A Szerb Nemzeti Bank adatai szerint magyar vállalatok 2008-ban 32 millió dollárt fektetett be Szerbiában, ezzel a 13. helyet foglalták el.