Egy bírói szervezet számonkérné Lomnici Zoltánt
Az Ideális Bírósági Igazgatásért Közhasznú Egyesület (IBIKE) arra hívta fel Lomnici Zoltánt, a Legfelsőbb Bíróság (LB) korábbi elnökét, tisztázza az LB elnökválasztásában betöltött szerepét - közölte az egyesület szerdán az MTI-vel.
A közlemény szerint az egyesület "megfontolásra javasolja" Lomnici Zoltánnak, hogy "a sajtóban személyével és az elnökválasztással összefüggésben az utóbbi időben napvilágot látott, neki felrótt tevékenységről a nyilvánosság előtt adjon számot". "Amennyiben az állítások igaznak bizonyulnak, az az egész magyar igazságszolgáltatás számára olyan súlyos következményekkel bír, hogy személye a bírói kar számára tehertételt jelent" - tették hozzá. Lomnici Zoltán a Legfelsőbb Bíróság - és ezzel együtt az Országos Igazságszolgáltatási Tanács - volt elnöke, jelenleg legfelsőbb bírósági bíró.
Az Index szerdai írása szerint Lomnici Zoltán személyesen és telefonon győzködte a vele kapcsolatban álló országgyűlési képviselőket, hogy szavazzanak nemmel Baka András főbírói kinevezésére. Sólyom László köztársasági elnök hétfőn, miután az Országgyűlés kétharmados többséggel megválasztotta Baka Andrást főbírónak, kijelentette: a következő hat év közéleti klímáját, egész Magyarország állapotát jótékonyan fogja befolyásolni, hogy Baka András a Legfelsőbb Bíróság elnöke, és pozitívum az is, hogy "ma végérvényesen véget ért a Lomnici-korszak".
Répássy Róbert, az országgyűlés alkotmányügyi bizottságában Baka András - akkor még - főbíró-jelölt június 15-i meghallgatásán azt mondta, hogy több képviselőt is megkeresett egy legfelsőbb bírósági bíró, volt bírósági vezető azzal, hogy a szocialisták egy évvel ezelőtti elutasító álláspontjukat azért változtatták meg Baka Andrással kapcsolatban, mert helyettesének választ egy olyan személyt, aki már korábban is pályázott az LB elnökhelyettesi posztjára.
Az Ideális Bírósági Igazgatásért Közhasznú Egyesületet tavaly jegyezték be. Az IBIKE a tevékenységét nem az OIT-hez, illetve más jogi személyiséggel rendelkező bírósági szervek tevékenységéhez kapcsolódóan fejti ki - mondta a bejegyzéskor Cserni János fővárosi bíró, az egyesület egyik alapítója. Az egyesületet alapításakor több kritika érte, a bírák több mint felét tömörítő Magyar Bírói Egyesület akkori közleményében úgy foglalt állást, hogy az új egyesület megosztja a bírói kart.