2009. június. 22. 16:58 MTI Utolsó frissítés: 2009. június. 22. 21:46 Itthon

Megválasztották Baka Andrást főbírónak

Sólyom László köztársasági elnök negyedik alkalommal prezentálta főbíró-jelöltjét az Országgyűlésnek, ezen belül Baka Andrást harmadszor jelölte a Legfelsőbb Bíróság elnökének. Akárcsak az egy héttel ezelőtti kudarcos voksoláskor, az MSZP és a Fidesz-KDNP ezúttal is előzőleg úgy nyilatkozott, hogy támogatják a jelöltet.

Egy év leforgása alatt, ötödik nekifutásra sikerült a parlamentnek elnököt választania a Legfelsőbb Bíróság megüresedett elnöki posztjára. Baka Andrást, a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bíróságának korábbi magyar bíráját Sólyom László már 2008 májusában, s 2009 júniusában is jelölte erre a posztra, akkor azonban a jelölt nem kapta meg a megválasztásához szükséges kétharmados parlamenti támogatást. Most Baka Andrásra 309 igen szavazat érkezett, s 36-an voksoltak nemmel. Az új főbíró azonnal letette esküjét.

Hétfő délelőtt a Fidesz-KDNP frakcióvezetője, Navracsics Tibor bejelentette, hogy három ellenszavazattal és nyolc tartózkodással a 142 fideszes képviselő túlnyomó többsége úgy döntött, hogy "kötelező igennel" szavaznak, a párt azonban ahhoz nem járult hozzá, hogy a házszabálytól a frakciók egyetértésével eltérve nyílt szavazáson voksoljanak Bakáról. Az MSZP javaslata az volt, hogy zárt ülésen, de nyílt szavazáson voksoljanak a honatyák a főbíró személyéről, illetve azt is felvetették, hogy a kormánypárti és az ellenzéki képviselők külön-külön urnába dobhassák be szavazócéduláikat, de a Fidesz ezt a javaslatukat elutasította.

Az MSZP-sek ezért ugyanazzal a - speciálisnak nevezett - filctollal töltötték ki a szavazólapokat - tudta meg az MTI szocialista forrásból. A képviselők mind ugyanabban a szavazófülkében adták le a voksukat a főbíróra, s ebben szavazófülkében helyezték el azt a filctollat, amelyet minden szocialista képviselő használt. A kitöltött szavazólapokat nem kellett bemutatni a frakcióvezetésnek, így a szocialisták szerint nem sérült a szavazás titkossága. Az eljárást azért alkalmazták, hogy ha nem választanák meg Baka Andrást, akkor az MSZP kezdeményezhesse a szavazólapok darabonkénti vizsgálatát.

Baka András
© Túry Gergely


A szocialisták azt követően tették ezeket a javaslatokat és lépéseket, hogy bár az elmúlt héten mind az MSZP-, mind a Fidesz-frakció bejelentette Baka András támogatását, a szavazáson a jelölt mégsem kapott elegendő számú szavazatot. Az MSZP szerint a Fidesz, emez szerint viszont a szocialisták állítottak korábban valótlanságot.

Blöffölt az MSZP

Mesterházy Attila, az MSZP parlamenti frakcióvezetője elmondta, hogy a frakció által kitalált politikai blöff volt az a hír, hogy utólag ellenőrizhető lett volna a szocialista képviselők főbírójelöltre leadott szavazata. Az MSZP-s képviselők három szavazófülkében, három külön tollal szavaztak, nem eggyel - közölte Mesterházy Attila, aki szerint nem sérült a szavazás titkossága. A frakcióvezető elmondta: szépen sorba álltak a képviselők, hogy ezzel is azt a blöfföt erősítsék, amitől a Fidesz megijedt, nevezetesen, hogy regisztrálják a szocialista szavazatokat, de ezt nem tették meg. Mesterházy Attila hozzátette: egyetlen képviselőnek sem kellett bemutatnia a szavazócetlit, ő nem azért állt a szavazófülke mellett, hogy a szavazócédulákat ellenőrizze, egyszerűen csak odaállt.

A szocialisták ötletét a nyílt szavazásról egyébként a többi frakció sem támogatta, s Navracsics szerint olyan gyakorlatot honosítana meg, amely szerint innentől kezdve minden személyi kérdés nyílt szavazás tárgyává tehető. (A Fidesz Sólyom László 2005-ös megválasztását a maga részéről egyébként nyílttá tette, egyenként mutatták be a frakcióvezetőnek, hogy miként szavaznak.) Az MSZP-frakciónak B és C terve is van arra, hogy a parlamenti főbíróválasztásnál bebizonyítsa, tartotta a szavát, és igennel voksolt Baka Andrásra - mondta hétfőn délelőtt Mesterházy Attila frakcióvezető.

Múlt hétfőn másodjára sem választotta meg az Országgyűlés Baka Andrást a Legfelsőbb Bíróság elnökének: akkor 184-en szavaztak igennel és 108-an nemmel. Az elnöklő Mandur László a titkos szavazás után bejelentette, hogy 346 képviselő adta le szavazólapját, ebből 54 érvénytelen szavazat volt, 292 pedig érvényes: 184 igen és 108 nem voks.

A múlt hétfőn történteket követően Sólyom László államfő ismét Baka Andrást jelölte a Legfelsőbb Bíróság (LB) elnökének kedden. A Köztársasági Elnöki Hivatal keddi közleménye emlékeztetett arra: a két nagy parlamenti frakció nyilvánosan támogatásáról biztosította Baka Andrást - akinek a megválasztását az Országos Igazságszolgáltatási Tanács is támogatta -, a jelölt a hétfői szavazáson mégsem kapta meg a szükséges többséget. "Ez megrendítette a parlament szavahihetőségét, és ezzel az államszervezet demokratikus működése sérült. Az államfő szerint csak a nyilatkozatokkal összhangban lévő szavazás képes orvosolni ezt a sérülést" - olvasható a közleményben.

Baka Andrást Sólyom László már 2008 májusában is jelölte, sikertelenül, majd utána kétszer is jelölte Havasiné Orbán Máriát, a Győri Ítélőtábla elnökét, ám a jelölt sem 2008 decemberében, sem idén márciusban nem kapta meg a szükséges támogatást, így jelenleg a LB egyik kollégiumvezetője áll a Legfelsőbb Bíróság élén, mivel a szervezet korábbi elnökének, Lomnici Zoltánnak 2008 júniusában lejárt a mandátuma.

Hirdetés