Répássy: majd ha kétharmadot kap a Fidesz
A Fidesz szerint már nem kell sokat várni a kisebb parlamentre, ha a választók feljogosítják a pártot arra, hogy a törvényhozásban meghozhassa ezt a kétharmados döntést - így reagált Répássy Róbert (Fidesz) Göndör István szerdai tájékoztatójára, ahol a szocialista politikus közölte: a Fidesz nem fogadja el, hogy arányos legyen a választási rendszer.
Répássy Róbert, a Fidesz frakcióvezető-helyettese felidézte, hogy hétfőn két, a kisebb parlamentre vonatkozó kormányjavaslatról szavazott az Országgyűlés. Az egyik előterjesztésben egy tiszta listás választási rendszert javasolt a kormány, amely az egyéni választókerületek megszüntetésével járt volna. Az ellenzéki politikus közölte: a Fidesz már akkor, amikor felmerült ez a javaslat, kifejtette, nem ért egyet az egyéni kerületek megszüntetésével, mert így még messzebb kerülnének a választópolgárok a képviselőktől.
A Fidesz úgy akarja a kisebb Országgyűlést létrehozni, hogy a rendszerváltáskor kialakított vegyes választási rendszer ne sérüljön - mondta Répássy Róbert. A másik hétfői kormányjavaslatról kifejtette: az alkotmány módosításával a kormány azt rögzítette volna, hogy a parlamenti képviselők száma legfeljebb 200 legyen. Ezt az előterjesztést az MSZP elutasította, a Fidesz azonban megszavazta - emlékeztetett.
Répássy Róbert úgy látja: az EP-választás után kijelenthető, hogy a magyar választóknak már nem kell sokat várniuk arra, hogy létrejöjjön a kisebb parlament; ha ugyanis a választók kellő arányban feljogosítják a Fideszt arra, hogy a törvényhozásban meg tudja hozni ezt a kétharmados döntést, akkor megvalósulhat a kisebb Országgyűlés. Egyébként sem lett volna szerencsés egy húsz éve működő választási szisztémát néhány hónappal az általános parlamenti választások előtt megváltoztatni - összegzett a Fidesz frakcióvezető-helyettese.
Göndör István, az MSZP parlamenti frakcióvezető-helyettese szerdán azt mondta: pártja szerint a Fidesz továbbra sem fogadja el azt az elvet, hogy annyi képviselője legyen az Országgyűlésben, ahány százalékot elér a választáson. Göndör István úgy látja, az ellenzéki párt ezért nem szavazta meg a kisebb létszámú parlamentről szóló törvényjavaslatokat.