Répássy: pótcselekvés lenne az alkotmánymódosítás
A Fidesz szerint nem az alkotmány módosítására, hanem a büntetési tételek szigorítására van szükség ahhoz, hogy az állam garantálni tudja az emberek biztonságát - mondta a Fidesz frakcióigazgatója az Országgyűlésben tartott sajtótájékoztatóján.
Répássy Róbert azt követően szólalt meg, hogy Gyurcsány Ferenc kormányfő a Hírszerzőnek adott hétfői interjúban bejelentette: a kormány alkotmánymódosítást kezdeményez a szólásszabadság korlátozására. Az emberek biztonságának garantálása érdekében súlyosabb, elrettentésre alkalmas büntetésekre, gyorsabb bírósági eljárásokra és a rendőrség azonnali megerősítésére van szükség - közölte Répássy Róbert, majd hozzátette: a kormányfő javaslata "tipikus szocialista pótcselekvés".
Mint mondta, arra van szükség, hogy az Országgyűlés elfogadja a Fidesz által benyújtott "három csapás törvény" javaslatát, hiszen az állam csak ilyen módon tudná megvédeni polgárait a elmúlt időszakban tapasztalt brutális bűncselekményektől.
A politikus úgy vélekedett, ha a kormány kész támogatni a Fidesznek a parlament előtt lévő javaslatát, akkor nagyot lépne abba az irányba, hogy ne fordulhassanak elő olyan brutális bűncselekmények, mint amilyenekről hallani lehet.
A Fidesz törvénytervezetét az amerikai "három dobás törvény" (three strikes law) alapján készítette el. A törvény az Egyesült Államokban a kilencvenes években terjedt el, lényege, hogy az eljáró bíróságok számára kötelező büntetési tétel és hosszabb börtönbüntetés kiszabását írja elő bizonyos visszaeső bűnözőkkel szemben.
Az ellenzéki politikus kifejtette: a brutális cselekményeket elkövetők nem olvassák az alkotmányt, így ebből nem értenének, a súlyos büntetésből, a rendőrség eredményes munkájából és az elrettentésből viszont okulnának.
Kérdésre válaszolva közölte: hazugság azt állítani, hogy az elmúlt időszakban megtörtént bűncselekmények az alkotmány módosításával megelőzhetők lennének.
Gyurcsány a hírportálnak adott interjúban közölte: alkotmánymódosítást kezdeményez a kormány, mert az Európa Tanács azt állapította meg Magyarországról, hogy túlzottan szabadjára engedte a véleménynyilvánítás szabadságát.
"Nem lehet nem látni, hogy a szólásszabadság védelmének örvén mára mindennapossá lett egyes társadalmi csoportok megaláztatása. Ezt a kettőt egyensúlyba kell hozni, és ha erről az Alkotmánybíróság elnöke így gondolkodik, akkor mi megpróbáljuk az alkotmányt módosítani. Ha nem fog sikerülni, akkor azért nem én leszek a hibás" - jelentette ki Gyurcsány.
A kormányfő által bejelentett alkotmánymódosítás kapcsán Draskovics Tibor azt mondta: az ötpárti tárgyalások már kedden megkezdődhetnek, és ha eredményre vezetnek, akár a jövő héten a parlament elé kerülhet a javaslat.
Az igazságügy-miniszter újságírói kérdésre szintén utalt az Európa Tanács napokban megjelent dokumentumára, amelyben - mint Draskovics felidézte - azt jelezték, hogy Magyarországon a véleményszabadság túl széles értelmezése lehetetlenné teszi a rasszista megnyilvánulásokkal szembeni hatékony fellépést.
Arra az újságírói megjegyzésre, mely szerint "mára bebizonyosodott", hogy az Európa Tanács rasszizmus elleni bizottsága által készített jelentés egy olyan, úgynevezett árnyékjelentésen alapul, amely a kormány közvetett részvételével, a Nemzeti Civil Alapprogram közreműködésével készült, Répássy azt mondta: ezt a felvetést meg fogják vizsgálni. "Ha igaz az, hogy a kormány saját hazájának elmarasztalását segítette elő, akkor annak súlyos következménye kell, hogy legyen" - közölte Répássy.