2009. február. 24. 17:26 MTI Utolsó frissítés: 2009. február. 24. 18:58 Itthon

A kormány nem a "három csapásban" gondolkodik

Sokkal többet és mást akar tenni a kormányzat az erőszakos cselekmények visszaszorítása érdekében, mint amit a Fidesz "három csapás", valójában három húzás néven ismertté vált javaslata - erről újságíróknak beszélt Draskovics Tibor kedden, miután Bencze József országos rendőr-főkapitánnyal együtt hivatalában fogadta őt Sólyom László köztársasági elnök.

Büntetőjogi lépések mellett a rendőrség erejének megerősítését is tervezi a kormány, amely a közeli napokban tárgyalja a részletes javaslatokat - közölte Draskovics Tibor, igazságügyi és rendészeti miniszter.
   
"Nagyon kemény szankciókat szeretnék kezdeményezni a fegyverrel elkövetett cselekmények esetében", ahogy "határozottan meg kell szigorítani a többször egymás után erőszakos cselekményeket elkövetők büntetőjogi fenyegetettségét is" - mondta Draskovics Tibor. 

A húszezer forint alatti értékre elkövetett - ma még szabálysértésnek számító - cselekmények elszaporodása miatt utasította a rendőrséget, hogy minden ilyen bejelentést fel kell venni, emellett olyan jogszabály-módosítást készítenek elő, amely "a rendőrségnek feladatot és egyben lehetőséget ad arra, hogy utánamenjen azoknak a szabálysértési cselekményeknek is, amelyek egyébként nem bűncselekmények, és ennyiben nem a rendőrség hatáskörébe tartoznak".
   
Emellett olyan jogszabály-módosítást tervez, amely súlyosabban büntetné azon, vagyon elleni bűncselekményt elkövetőket, akik korábban ilyen szabálysértést követtek el. Hozzátette: egyben lépni kívánnak annak érdekében, hogy akár éjjel-nappal "elérhető, látható legyen" a rendőrség mindazokon a településeken, ahol ezt a közbiztonság helyzete indokolja.
   
Kérdésre válaszolva Draskovics Tibor azt közölte, hasonlóan az országok többségéhez, nem tervezik a büntethetőség korhatárának csökkentését; "nem hiszem, hogy 12 éves gyermekeket börtönnel kellene Magyarországon fenyegetni" - jegyezte meg.
   
"Az látszik, hogy a szélsőséges beszéd, a gyűlölködő, másokat kirekesztő megszólalás, az ezt alátámasztó utcai magatartás, és az adott esetben valószínűleg rasszista motívumokat is tartalmazó bűncselekmények között, ha nem is egyenes az összefüggés, de van egy ív" - fogalmazott a miniszter, megjegyezve, külön felhívta az államfő figyelmét a politikán felül álló közjogi méltóságok felelősségére.
   
A hétfői tatárszentgyörgyi kettős gyilkossággal kapcsolatos kérdésre úgy nyilatkozott: az egyik tanulság, hogy előbb tanulmányozni kell a helyszínt és a nyomokat, utána kell nyilatkozni, "és akkor nincsenek félreérthető nyilatkozatok". 
   
"Ahogy egyébként ez a nyilvánosság előtt megjelent, az meg szerencsétlen volt" - tette hozzá a miniszter, aki egy kérdésre azt közölte: nincs kézzelfogható bizonyíték arra, hogy a roma családok ellen elkövetett támadások mögött rasszista motívumok állnak, "más motívum azonban, ami összefogná ezeket az ügyeket, egyelőre nem látszik".
   
A hétfő hajnali gyilkosság kapcsán Bencze József országos rendőrfőkapitány úgy nyilatkozott, az ilyen típusú ügyek vizsgálata során "bizonyos kriminalisztikai összefüggéseket lát a nyomozócsoport, ám ezek mértékéről nem kíván nyilatkozni, így "nem véletlenül" a Nemzeti Nyomozó Iroda jár el ebben az esetben is.
   
Wéber Ferenc, a Köztársasági Elnöki Hivatal sajtófőnöke hétfő este közölte az MTI-vel, hogy Sólyom László köztársasági elnök tájékoztatást kért az igazságügyi és rendészeti minisztertől, az országos rendőrfőkapitánytól és a Legfőbb  Ügyészségtől az elmúlt időszakban történt, a közvéleményt megrázó bűncselekményekkel kapcsolatban.

Hirdetés